0541 963 1714 [email protected]
No:19 Teceddüt sk. Aksaray, İstanbul

Ukrayna'dan Türkiye'ye garip teklif

Ukrayna, turizm sezonunda Ukraynalı turistlerin sorunlarını çözmek için ilginç bir teklifte bulundu.

Ukrayna, turizm sezonunda Ukraynalı turistlerin sorunları çözmek için Türkiye’de ortak polis devriyeleri başlatmayı önerdi.

Bu konu Kiev Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere ve ile Ukrayna İçişleri Bakan Yardımcısı Meri Akopyan başkanlığındaki bir toplantıda tartışıldı.

UKRAYNALI TURİSTLER İÇİN TÜRK POLİS TEŞKİLATIYLA İŞBİRLİĞİ YAPALIM

Toplantıda konuşan Akopyan “Kamu düzenini sağlamanın yanı sıra, Ukraynalı turistlerle iletişim kurarken Türk polisi temsilcilerine dil, bilgi ve metodolojik yardım sağlayarak vatandaşlarımıza destek olmak hedefimiz var. 2014 yılından bu yana benzer bir deneyimin Ukraynalı kolluk kuvvetleri tarafından Güvenli Turist Sezonu projesi çerçevesinde Hırvatistan’da başarıyla uygulandığını söyledi.

Toplantıda, Karadeniz’deki durumu kontrol altına almak için her iki ülkenin sınır departmanları arasında aktif işbirliğine dikkat çekildi. Özellikle ortak tatbikatlara katılım, denizde arama kurtarma operasyonları ve operasyonel bilgi alışverişinden bahsedildi.

Ayrı olarak, turizm gelişimi bağlamında sınır teşkilatları arasındaki etkileşimi güçlendirme ihtiyacı tartışıldı, çünkü Ukrayna devlet sınırını geçmesi reddedilen Türk vatandaşlarının sayısı geçen yıla göre %13 arttı.

Taraflar ayrıca, bilgi koruma ve siber güvenlik, insan kaçakçılığı ve uyuşturucu suçlarıyla mücadele alanlarında Ukrayna ve Türkiye arasındaki stratejik ortaklığın önemini de tartıştılar.

Akopyan, ülkeler arasındaki yasal çerçevenin güncellenmesi ve genişletilmesi gerektiğine dikkat çekerek “Umarım yakın gelecekte bu çalışmanın sonucu uygun bir belgenin imzalanması olur” dedi.

 

İstanbul Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: 0532 231 92 08

Mobil: 0212 530 04 25

Fax: 0212 530 04 25

Mail: [email protected]

Web: https://ivm.com.tr/

4.8 / 5 ( 267 votes)