0541 963 1714 [email protected]
No:19 Teceddüt sk. Aksaray, İstanbul

Uğur Şahin yaz ayı için konuştu! “Aşılar stok yapılmamalı”

Avrupa’da ve tüm dünyada artan vaka sayılarının ardından Türk bilim insanı Uğur Şahin açıklamalarda bulundu. Şahin, yani koronavirüs dalgalarını önlemek için elde bulunan aşıların biran önce yapılması gerektiğini belirtti.

Avrupa’da üçüncü dalga başladı. Başta Türkiye olmak üzere birçok ülkede de vaka sayıları hızla artıyor. Bu konuda Biontech ilaç şirketinin kurucusu ve yöneticisi Uğur Şahin bazı uyarılarda bulundu. Alman medyasına konuşan Şahin, ikinci dozun 28 gün sonraya stok yapılmaması gerektiğini eldeki aşıların acil bir şekilde herkese uygulanması gerektiğini belirtti. Stok yapmanın vaka sayılarını arttırabileceğini belirten Şahin her hafta yeni aşıların sevk edileceğini belirtti. Şahin, yeterince aşının sevk edilmemesi nedeniyle aşıların ikinci dozunun vurulmasının ertelenmesinin küçük bir ihtimal olduğunu belirtti.

ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE VAKA SAYILARININ DÜŞMESİ İÇİN UĞRAŞILMALI

65 ülkeye aşı gönderdiklerini belirten Uğur Şahin, önümüzdeki dönemde vaka sayılarını düşük tutmak için elden gelen her şeyin yapılması gerektiğini belirtti. Önümüzde hafta ve ayda vaka sayılarının düşürülmesi için çalışılması gerektiğini belirten Şahin Avrupa hakkında konuştu. Şahin, "Ne yazık ki Almanya ve Avrupa'da enfeksiyon sayıları o kadar artmış durumda ki, artık yeni kısıtlamaların yürürlüğe girmesini bekleyemeyecek noktadayız" ifadelerini kullandı.

YAZ AYINDA TÜM DÜNYA KAPANABİLİR!

Durum böyle giderse yaz ayında daha sert bir kapanmanın olabileceğini belirten Şahin bulunun zorunlu olacağını belirtti. Aşıların planlandığı şekilde sevk edilmesi ve aşılamanın hızlanması durumunda yaz ayları sonunda "normalleşmeye dönmenin" mümkün olduğunu ve kış aylarında da yeni bir kapanmanın engellenebileceğini söyleyen Şahin, "Mayıs ayı sonu itibariyle aşılamanın etkilerinin görülmeye başlamasını bekliyoruz" dedi.

ALMANYA’DA SON 24 SAAT İÇERİNDE 9 BİN 549 VAKA

Üçüncü dalgayı yaşayan Almanya'da salgınla mücadelede yetkili sağlık kuruluşu Robert Koch Enstitüsü'nün (RKI) verdiği bilgilere göre, son 24 saat içinde 9 bin 549 yeni koronavirüs vakası kayıtlara geçti. Bu sayı geçen salı kaydedilen sayıdan 2 bin 64 daha fazla. 100 bin kişide yedi gün içinde yeni vaka sayısını gösteren insidans değeri ise 134,4'ten 135,2'ye yükseldi. Almanya'da birçok bilim insanı ve siyasetçi artan enfeksiyon sayılarından ötürü kısıtlamaların sertleştirilmesini talep ediyor ve "üçüncü dalga" uyarısında bulunuyor.

İstanbul Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: 0532 231 92 08

Mobil: 0212 530 04 25

Fax: 0212 530 04 25

Mail: [email protected]

Web: https://ivm.com.tr/

4.8 / 5 ( 253 votes)