0541 963 1714 [email protected]
No:19 Teceddüt sk. Aksaray, İstanbul

Üç ülkeden peş peşe Türkiye açıklaması!

Türkiye’de kaydedilen hızlı vaka artışı ile birlikte Rusya ve İngiltere’den kara haberler beklenirken Almanya, ABD ve İsviçre’den peş peşe kara haberler geldi.

Türkiye’de görülen vaka sayılarının son haftalarda rekor seviyelere ulaşması ile birlikte Almanya’dan kara haber geldi. Alman Robert Koch Enstitüsü (RKI), vaka sayılarında artış yaşayan Türkiye’yi yüksek riskli ülke ilan etti. Almanya, Türkiye ile birlikte, Hırvatistan, Ukrayna ve Ermenistan’ı da riskli ülkeler lisesine aldı. İsrail, Malta, Letonya ve Slovakya ise yüksek riskli ülkeler listesinden çıkarılıp riskli ülkeler listesine eklendi. İspanya'nın risk değerlendirmesinde de değişiklik oldu. Mallorca ve İbiza'nın popüler tatil adalarının bulunduğu Balear Adaları hala bir risk alanı olmasa da, Portekiz sınırındaki özerk Extremadura topluluğu riskli bölgeler listesine eklendi. Risk ülkeler listesindeki değişiklikler 11 Nisan Pazar gece yarısı yürürlüğe girecek.

İSVİÇRE TÜRKİYE’Yİ RİSKLİ ÜLKELER LİSTESİNE ALDI!

Almanya’nın ardından İsviçre de riskli ülkeler listesinde güncelleme yaptı. İsviçre, Türkiye’yi ilk ke riskli ülkeler listesine koydu. Türkiye'den İsviçre'ye giriş yapanların, 10 gün süreyle belirlenen adreste karantinaya girmesi kararlaştırıldı. Negatif test sonucu veya koronavirüs aşısının karantinadan muafiyet sağlamadığını bildiren Türkiye'nin Bern Büyükelçiliği, şu açıklamayı yaptı: "İsviçre'ye girişi takiben zorunlu karantina uygulamasına esas teşkil eden riskli ülkeler/bölgeler listesi İsviçre makamlarınca 7 Nisan'da güncellenmiştir. Düzenli aralıklarla güncellenen listede ilk kez ülkemiz de yer almıştır. Bu çerçevede, 19 Nisan 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, İsviçre'ye giriş yapmalarından geriye dönük olarak 10 gün içinde ülkemizde bulunmuş olan kişilerin, İsviçre'ye hava veya kara yoluyla girişlerini takiben 10 gün süreyle kendilerince belirlenecek bir adreste (ev, otel vb.) kendilerini karantinaya tabi tutmaları yasal açıdan zorunlu olacaktır. Karantinanın yedinci gününün sonunda alınacak negatif PCR test sonucunun ilgili kanton makamlarına sunulmasıyla alınabilecek izinle, 10 günlük karantina süresi sona erdirilebilecektir. Negatif test sonucu veya COVID-19 aşısını tatbik ettirmiş olmak, karantinadan muafiyet sağlamamaktadır. Karantina şartının ihlali halinde, 10 bin CHF'ye kadar idari para cezasıyla karşı karşıya kalınabilmektedir."

TÜRKİYE’YE SEYAHATTEN KAÇINILMASI İSTENDİ

Bir kara haber de ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nden (CDC) geldi. CDC, Türkiye’ye seyahat etmek isteyenlere yönelik uyarıda bulundu. CDC’nin internet sitesinde yapılan açıklamada, Türkiye’ye seyahatten kaçınılması istendi. Yapılan uyarıda “Türkiye’ye seyahatten kaçınılması gerektiği, Türkiye’deki mevcut durum sebebiyle tam aşılanmış kişilerin bile virüsün yeni varyantlarına yakalanma ya da bu varyantları yayma riskini taşıyabilecekleri” belirtildi. “Türkiye’ye seyahat etmeniz gerekiyorsa, öncesinde tam olarak aşılanın. Seyahat edecek olanlar maske takmalı, başkalarından 6 feet (1,8 metre) mesafede durmalı, kalabalıklardan uzak durmalı ve ellerini yıkamalılar” denildi.

İstanbul Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: 0532 231 92 08

Mobil: 0212 530 04 25

Fax: 0212 530 04 25

Mail: [email protected]

Web: https://ivm.com.tr/

4.8 / 5 ( 274 votes)