0541 963 1714 [email protected]
No:19 Teceddüt sk. Aksaray, İstanbul

Türkler İngiltere tatili için haziran ayını bekleyecek!

İngilizlerin bu yıl birinci tercihi olan Türkiye, ülkenin son müdahalesi ile kırmızı listeye alındı. 17 Mayıs itibariyle tatil sezonunun başlayacağı İngiltere’de tatil destinasyonları belirlendi.

İngiltere koronavirüs salgını ile birlikte uluslararası seyahatler için trafik lambası uygulamasına geçti. Uygulama kapsamında ülkelere kırmızı, sarı ve yeşil renkleri verildi. Yeşil renkli ülkelere seyahat serbest hale getirildi. Sarı renkli ülkelere bazı kısıtlamalar getirilirken kırmızı ülkelere seyahatler yasaklandı.

YEŞİL KATEGORİDEKİ ÜLKELER!

İngiltere Dışişleri Bakanı Grant Shapps, konu hakkında konuştu. Buna göre İngiliz vatandaşları dönüşte PCR testi ibraz etmek şartıyla Portekiz, İsrail, Singapur, Avustralya, Yeni Zelanda, Brunei, İzlanda, Cebelitarık, Falkland adaları, Faroe Adaları, Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları, St Helena, Tristan de Cunha, Yükseliş Adası'na seyahat edebilecek.

SARI LİSTEDEKİ ÜLKELERE GİDENLER HANGİ KURALLARA UYACAK?

İngiliz vatandaşlarının en çok tercih ülkeler olan İspanya, Yunanistan ve Fransa’nın durumu merak ediliyordu. Konuyla ilgili yapılan açıklamada İspanya, Fransa ve Yunanistan’ın sarı listede yer aldığı belirtildi. Sarı listedeki ülkelere seyahat etmek yasak değil ancak dönüşte uçağa binmeden hemen önce test yaptırmak, dönüşte 10 gün izole olmak ve izolasyonun 2'nci ve 8'inci günlerinde PCR testi yaptırmak gerekiyor.

TÜRKİYE’YE SEYAHAT ETMEK YASAK!

İngiltere, kırmızı listedeki ülkeleri de paylaştı. Bu ülkelerin içinde Türkiye’de bulunuyor. Yapılan bu açıklama İngiltere’ye gitmek isteyen Türk vatandaşlarını oldukça üzdü. Bu açıklamayla birlikte İngiltere’den Türkiye’ye gelmek isteyen kişilere yasak getirildi. Ayrıca Türkiye vatandaşları için de ülke kapılarını kapatmış oldu. Bu kuralı çiğneyenler 15 pounda kadar para ve hapis cezası alabiliyor. Kırmızı listedeki ülkelerden dönenler, parasını kendi ödemeleri kaydıyla 10 gün karantina otellerinde kalmak zorunda. Bu yolculara karantinanın 2'nci ve 8'nci gününde PCR testi yapılıyor. Testin her pozitif çıkmasında karantina süresi 10 gün daha uzatılıyor.

TÜRK VATANDAŞLARI HAZİRAN AYINI BEKLEYECEK!

İngiltere 2021 yaz tatili için vatandaşlarına 17 Mayıs tarihi itibariyle yurt dışına çıkması için izin verecek. Yapılan açıklamaya göre 17 Mayıs tarihinden sonra ülke yeşil, sarı ve kırmızı listeyi güncelleyebilir. Bu durumda Türkiye'nin kategori değiştirmesi en erken 7 Haziran'da gerçekleşecek. Eğer ilk seferde kategori değişmezse, bu sefer 28 Haziran'a kadar daha beklenmesi gerekecek.

VİZE ALACAKLAR ŞİMDİDEN BAŞVURMALI

İngiltere, tatil için Türk vatandaşlarının en çok tercih ettiği ülkelerden biri olarak ön plana çıkıyor. Ülke Türk vatandaşlarından İngiltere vizesi istiyor. Bu vizenin çıkması ise şu günlerde aksayabiliyor. Bu nedenle yaz tatilini İngiltere’de geçirmek için vize için İstanbul Vize Merkezi’ne başvurabilirsiniz.

 

İstanbul Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: 0532 231 92 08

Mobil: 0212 530 04 25

Fax: 0212 530 04 25

Mail: [email protected]

Web: https://ivm.com.tr/

4.8 / 5 ( 290 votes)