0541 963 1714 [email protected]
No:19 Teceddüt sk. Aksaray, İstanbul

Türkiye’ye girişlerde ne zamana kadar PCR testi istenecek?

Türkiye yurt dışından gelen kişiler için seyahat tarihinden 72 saat önce yapılmış bir negatif koronavirüs (PCR) testi istiyor. Turizm sezonunun yaklaşması ile birlikte bu uygulamanın ne zamana kadar devam edeceği merak konusu oldu. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, katıldığı bir TV programında bu konu hakkında açıklamalarda bulundu.

Türkiye, ülkeye girişlerde zorunlu kıldığı negatif koronavirüs testi ile ilgili yeni bir uygulamaya gidiyor. Bu kapsamda 15 Nisan tarihine kadar negatif koronavirüs testi uygulaması devam edecek. Daha sonra Türkiye’ye gelecek turistlerin günlük vaka sayıları ve aşılama programlarına bakılacak. Eğer o ülkede vaka sayısı fazla ve aşılamada da sıkıntılar yaşanıyorsa negatif koronavirüs uygulaması devam edecek.

NEGATİF KORONAVİRÜS TESTİ UYGULAMASINA 15 NİSAN’A KADAR DEVAM!

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, katıldığı bir TV programında gündeme ilişkin konular hakkında konuştu. Bakan Ersoy, Türkiye’nin uyguladığı negatif koronavirüs testi uygulamasın 15 Nisan’a kadar devam edileceğini belirtti. Ersoy, negatif koronavirüs uygulamasının 15 Nisan'dan sonra Sağlık Bakanlığıyla tekrar değerlendirileceğini kaydetti. Kültür ve Turizm Bakanı, "15 Nisan’dan sonra vaka sayılarına bakacağız. Eğer vaka sayılarında düşüş varsa geçen seneki uygulamamız gibi, o ülkelerden gelen kişilerden negatif PCR testi talep etmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

DÜŞÜK VAKA VE AŞI VURGUSU

İngiltere’de mutasyona uğramış koronavirüsün tespit edilmesinin ardından birçok önlem devreye girmişti. İngiltere’de aşılama programının hızlı ve etkili bir şekilde sürdürüldüğüne ve vaka sayılarının düşmeye devam ettiğine dikkat çeken Ersoy, bu eğilimin sürmesi halinde 15 Nisan’dan sonra İngiliz vatandaşlarından test istenmeyebileceği ihtimalinin bulunduğunu anlattı. Ersoy, Türkiye’de de aşı programının başladığını, halihazırda 11 milyondan fazla kişiye aşı yapıldığını ve nisan sonuna kadar hedefin 50-60 milyon kişiyi aşılamak olduğunu anlatarak, böylelikle ülke genelinde vakaların düşeceğini söyledi. Bakan Ersoy, turistlerin geldiği ülkelerdeki vaka sayılarının düşük olması ve aşı programının iyi ilerlemesi halinde Türkiye’ye gelen turistlerin de güvenli olacağını anlattı.

İstanbul Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: 0532 231 92 08

Mobil: 0212 530 04 25

Fax: 0212 530 04 25

Mail: [email protected]

Web: https://ivm.com.tr/

 

 

4.8 / 5 ( 369 votes)