0541 963 1714 [email protected]
No:19 Teceddüt sk. Aksaray, İstanbul

Türkiye’den yurt dışına çıkış için önemli bilgiler

Koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler dünya genelinde hareket özgürlüğünü kısıtlamaya devam ediyor. Öte yandan aşılamanın artışıyla katı seyahat kuralları esnetiliyor ancak virüsün yeni varyantları turizm için endişe kaynağı olmayı da sürdürüyor.

Dünyada pek çok ülke Covid-19 kısıtlamalarının gerek ülke içinde gerekse yurtdışı seyahatlerde daha hızlı aşılabilmesi için çeşitli aşı karneleri ya da sertifikalar uygulamaya koydu. Avrupa Birliği 1 Temmuzdan itibaren Dijital Covid Sertifikasını uygulamaya koydu. Deutsche Welle Türkçe’den Gülsen Solaker haberine göre, Avrupa Birliği, sınırları içinde kısıtlamasız seyahatlerin yeniden başlamasını mümkün kılmak için 1 Temmuz’dan itibaren “Dijital Covid Sertifikası” uygulamasını yürürlüğe soktu.

IATA “TRAVEL PASS” UYGULAMASI BAŞLATTI

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği IATA da havayolları için “Travel Pass” uygulamasını geliştirdi. Pandemi nedeniyle genel olarak bütün ülkeler giriş çıkışlarda üç kriter ile kısıtlamaları koymakta ya da esnetmekte: Ülkeye turistik seyahat yasağı; PCR testi ve/veya karantina zorunluluğu.

PEKİ, TÜRKİYE İÇİN DURUM NE?

İş veya özel amaçla yurtdışına çıkmak isteyen Türkiye vatandaşlarının neler yapması, hangi ülkeler için ne gibi kurallara uyması gerekiyor?

SİNOVAC’IN AB’DE TANINMASI YAKINDA OLUR MU?

Türkiye’de aşı olduktan sonra vatandaşlar HES ya da E-Nabız gibi uygulamalarla kendilerine aşı kartı oluşturabiliyor ve HES üstünden pasaportlarını da bu karta ekleyerek yurtdışına çıkma durumunda kullanabiliyor.

İlk başta sağlıkçılar ve 65 yaş üstü vatandaşlardan başlamak üzere ağırlıklı olarak kullanılan Çin’in Sinovac şirketinin CoronaVac aşısı henüz AB ülkeleri tarafından onaylanmış değil. AB tarafından tanınan koronavirüs aşıları; Pfizer/BioNTech, Oxford/AstraZeneca, Moderna ve Johnson & Johnson aşıları.

İlk iki dozu Sinovac olmak durumunda kalanların tek doz BioNTech olduktan sonra AB’ye girip giremeyeceği net değil. Türkiye son dönemde giderek artan bir şekilde AB tarafından da onaylı olan Pfizer/BioNTech aşısını kullanıyor. Ancak ilk iki dozu Sinovac olmak durumunda kalanların tek doz BioNTech olduktan sonra AB’ye girip giremeyeceği hala tam netlik kazanmış değil.

AB ülkeleri de birbirlerinden farklı uygulamalar getirmiş durumda. Mesela İspanya gibi bazı üye ülkeler Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylanan Sinovac aşısını yaptıran yolcuların da ülkeye girişine izin veriyor.

ALMANYA TÜRKLERE SINIRLARI TURİSTİK GEZİLER İÇİN DEĞİL ZORUNLU OLANLAR İÇİN AÇTI

Almanya’ya ise AB üyesi olmayan Türkiye gibi ülkelerden belirtilen kriterlere uyanlar için zorunlu seyahatler 25 Haziran’dan bu yana mümkün. Ancak uygulama sadece iki doz aşı olmuş olanları kapsıyor. Aşının ise Avrupa İlaç Ajansı’nın izin verdiği dört aşıdan (Pfizer/BioNTech, Oxford/AstraZeneca, Moderna ve Johnson & Johnson) biri olması ve ikinci dozun üzerinden 14 gün geçmiş olması gerekiyor. Turistik veya arkadaş ziyareti amaçlı seyahatlerde Servis (Gri) veya Hususi (Yeşil) pasaport sahibi kişiler kabul edilmiyor. Aşı sertifikası olan Türkler bu ülkelere gidebilecek

DW Türkçe’nin diplomatik kaynaklardan edindiği bilgiye göre, 10 Temmuz itibarı ile

Macaristan,

Sırbistan,

Yunanistan,

Bulgaristan,

Moldova,

Ukrayna,

Arnavutluk,

Filistin,

Gürcistan ile aşı sertifikaları karşılıklı olarak tanınmış durumda.

Yani Türkiye’den bu ülkelere gidecek olanların aşıları ne olursa olsun girişlerinde herhangi bir engel bulunmuyor.

Diplomatik kaynaklar, ikili anlaşmaların yanı sıra, bazı ülkelerin aldıkları tek taraflı kararlarla Türkiye vatandaşlarının aşı sertifikasıyla turistik seyahatlerine izin vermeye başladığını ifade ederek; Almanya, Fransa, Hollanda, İspanya ve İsviçre’nin bu ülkeler arasında olduğunu belirtiyor.

Her ülke vaka sayılarının artış ve inişine göre giriş-çıkış kurallarını sürekli güncelliyor. Bu nedenle Türkiye’den yurtdışına çıkmadan önce Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün sürekli yenilenen sayfasına bakmakta yarar var.

İstanbul Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: 0532 231 92 08

Mobil: 0212 530 04 25

Fax: 0212 530 04 25

Mail: [email protected]

Web: https://ivm.com.tr/

4.8 / 5 ( 324 votes)