0541 963 1714 [email protected]
No:19 Teceddüt sk. Aksaray, İstanbul

Türkiye'den İngiliz turistlere iyi haber!

Türkiye, Covid-19'a karşı çift aşı olmuş İngiliz vatandaşlarının ülkeye girişlerinde zorunlu PCR testi kuralını kaldırdı.

Türkiye'nin Londra Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada, "Covid-19’a karşı ülkemizde alınan seyahat tedbirlerinde 1 Ekim 2021 tarihinde yapılan güncellemeyle, Birleşik Krallık’tan Türkiye’ye seyahat edecek yolcuların Türkiye’ye varıştan önceki son 72 saat içerisinde PCR testi yaptırmaları zorunluluğu kaldırılmıştır" denildi.

YOLCULUK İÇİN HANGİ BELGELER GEREKLİ?

Türkiye Cumhuriyeti ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından acil kullanım izni verilmiş aşılardan en az iki doz (Johnson and Johnson için tek doz) yaptırıldığına ve son dozun yaptırılmasının üzerinden en az 14 gün geçtiğine dair belge.

COVİD-19 ENFEKSİYONUNUN SON 6 AY İÇERİSİNDE GEÇİRİLDİĞİNE DAİR BELGE

Türkiye'ye varıştan önceki son 72 saat içerisinde yaptırılmış PCR testi ya da Türkiye'ye varıştan 48 saat önce yaptırılmış hızlı antijen testinin negatif sonucunu gösteren belgelerden bir tanesini ibraz etmeleri.

İNGİLTERE, TÜRKİYE'Yİ COVİD-19 KISITLAMALARINDA KIRMIZI LİSTEDEN ÇIKARDI

Türkiye, 22 Eylül'de İngiliz hükümetinin kırmızı listesinden çıkarılmıştı.

Avrupa'da okul tatillerinin yaklaştığı bir dönemde İngiliz turistleri çekmeyi amaçlayan Ankara yönetimi, bu şekilde pandemi sırasında ağır bir darbe alan turizm sektörünü canlandırmayı hedefliyor.

İngiltere'deki Türk Turizm Kurulu da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin İngiltere'den gelecek yolcuları tekrar ağırlamaya hazır olduğunu duyurdu ve kırmızı listeden çıkış ve PCR testlerinin kaldırılması sonrasında Türkiye'ye seyahatin kolaylaştığı ifade edildi.

Covid pandemisi öncesi dönemde Türkiye'ye her yıl ortalama iki milyondan fazla İngiliz ziyaretçi geliyordu. Bu sayı 2020'de yarım milyonun altına düştü.

Londra hükümeti, Türkiye'yi uzun süre sonra kırmızı listeden çıkarmıştı. Ancak İngiltere, Türkiye'deki BioNTech aşılarını da kabul etmiyor.

İstanbul Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: 0532 231 92 08

Mobil: 0212 530 04 25

Fax: 0212 530 04 25

Mail: [email protected]

Web: https://ivm.com.tr/

4.8 / 5 ( 270 votes)