0541 963 1714 [email protected]
No:19 Teceddüt sk. Aksaray, İstanbul

Türk zenginler vatandaşlık içi en çok Malta’yı seçti!

Türkiye’deki zenginlerin vatandaşlık için en çok tercih ettiği ülkelerden birisi Malta oldu. Malta devleti yaptığı açıklamada binlerce Türk vatandaşının Malta vatandaşlığını geçtiğini duyurdu.

Türkiye’de bulunan varlıklı aileler Malta vatandaşlığı için başvuruda bulundu. Malta devletinin yayınladığı listeye göre iş dünyasının önde gelen isimleri Malta vatandaşı oldu. Malta Cumhuriyeti, 31 Aralık 2020 tarihli duyurusunda 2019 yılında Malta’dan vatandaşlık almaya hak kazanan 3 bin 170 kişinin isimlerini yayımladı. Yatırım ile vatandaşlık veren Malta, vatandaşlık almaya hak kazanan 3 bin 170 kişinin içerisinde 45 kişinin Türk vatandaşı olduğunu duyurdu. Malta vizesi nasıl alınır?

KOTON VE SAHİBİNDEN.COM’UN SAHİPLERİ LİSTEDE

Malta hükümetinin açıkladığı listede Koton’un Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Yılmaz ve eşi Gülden Yılmaz ile kızları Deniz Yılmaz ve oğulları Ege Yılmaz dikkat çekti. Sahibinden.com adlı seri ilan sitesinin kurucusu ve sahibi Taner Aksoy ve ailesi, Ankara’nın ünlü sanayicilerinden ve Gen İlaç’ın sahibi Abidin Gülmüş, inşaat sektöründe uzun yıllardır faaliyet gösteren Habib Cem Bahadır ve eşi Mine ile çocukları Emir Bahadır da Malta vatandaşlığı alan Türk vatandaşları arasında yer aldı.

SABANCI’DAN, KURUKAHVECİ’YE, ORDAN ABDİ İBRAHİM’E KADAR…

Malta devletinin 2017’de açıkladığı listede Sabancı ailesinden Suzan Sabancı Dinçer, Ceyda Sabancı Dinçer, Çiğdem Sabancı Bilen, Haluk Akay Sabancı gibi isimler Malta’dan vatandaşlık almıştı. 2017'de gelir vergisi rekortmenleri arasına 10'uncu sıradan giren Gönenç Gürkaynak ve avukat eşi Serra Ayşe Başoğlu Gürkaynak, Kurukahveci Mehmet Efendi adıyla bilinen kahve şirketinin marka sahipleri Hulusi Kurukahveci, Nezlihan Akyürek Kurukahveci, Hulusi Doruk Kurukahveci, ilaç şirketi Abdi İbrahim'in patronu Nezih Barut, kardeşi Nesrin Esirtgen ve oğlu İbrahim Barut, Orta Anadolu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Fatih Karamancı, Reha Tekstil'in sahibi Mehmet Reha Demirdağ 2017’de Malta vatandaşlığı almıştı.


2018 YILINDA 78 TÜRK VATANDAŞI MALTA VATANDAŞI OLDU

2018 yılında ise Türkiye’den 78 kişi Malta vatandaşı oldu. 2018 yılında Malta vatandaşlığına geçen en dikkat çekici isimlerden birisi Esas Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Emine Sabancı Kamışlı olmuştu. Global Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ayşegül Bensel, Tekfen Holding kurucu ortaklarından merhum Feyyaz Berker’in kızı Meltem Berker de Malta vatandaşı olmaya hak kazanan isimler arasında yer almıştı.

 MALTA VATANDAŞLIĞI’NIN AYRICALIĞI NE?

Malta Avrupa Birliği’ne tam üye bir ülke. Bu nedenle Malta vatandaşı olanlar aynı zamanda Avrupa Birliği vatandaşı oluyor. Malta vatandaşı olan Türkler, Avrupa Birliği vatandaşı da olduğu için ABD dahil 160 ülkeye vizesiz seyahat edebiliyor. Malta yabancı yatırımcıyı çekmek için 6/7 vergi iade sistemi uyguluyor. Malta'da ikamet etmeyen şirket ortakları, sene sonunda elde ettiği kârın yüzde 35'ini kurumlar vergisi olarak ödedikten 4 ila 6 hafta sonra, yüzde 30'luk kısmını vergi iadesi olarak geri alıyor. Ülkede yıllık gelir vergisi sadece yüzde 5 civarında. Bunun ise iki şartı var. Birincisi şirket ortaklarının Malta'da ikamet etmemesi gerekiyor. İkincisi ise ikili bir şirket yapısı kurulması gerekiyor. Öte yandan şirket kurulum maliyetleri diğer ülkelere kıyasla oldukça düşük. Ülkede ikamet etmeyen kişiler tarafından yapılan hisse devirlerinde, sermaye kazançları vergiden muaf tutuluyor.

MALTA VATANDAŞI NASIL OLUNUR?

Ülke vatandaşı olmak isteyen kişilerin Malta Ulusal Kalkınma ve Sosyal Fonu’na 650 bin Euro yatırması gerekiyor. Bu parayı yatıran kişiler 1 yıl içerisine vatandaş olamaya hak kazanıyor. Öte yandan eş ve 18 yaşından küçük çocuklar için 25 biner Euro, 18 -26 yaş arasında evlenmemiş çocuklar ve 55 yaş üzerinde ebeveynler için ise 50 bin Euro ödenmesi gerekiyor. Program kapsamında katkı bedelinin yanı sıra en az 350 bin Euro değerindeki bir taşınmaz mülk sahibi ya da yıllık kira değeri en az 16 bin Euro olan bir dairede oturabilecek durumda olma koşulunun sağlanması gerekiyor. Ayrıca başvuru sahibinin kendi adına açılan Malta’da bir banka hesabı üzerinden 5 yıl vadeli 150 bin Euro tutarında Malta devlet tahvili alma şartı bulunuyor.

 İstanbul Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: 0532 231 92 08

Mobil: 0212 530 04 25

Fax: 0212 530 04 25

Mail: [email protected]

Web: https://ivm.com.tr/


4.8 / 5 ( 261 votes)