0541 963 1714 [email protected]
No:19 Teceddüt sk. Aksaray, İstanbul

Turistlerle ilgili kafa karışıklığını Moskova Büyükelçiliği giderdi!

Türkiye'de 6 Eylül'de başlayacak yeni koronavirüs kısıtlamalarının turistlere uygulanıp uygulanmayacağı merak konusu olmuştu. Konuyla ilgili Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliğinden açıklama geldi.

Türkiye’nin Rusya Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamaya göre, turizm amaçlı olarak Türkiye’ye gelen yabancılar 6 Eylül itibarıyla uygulanacak kısıtlamalardan etkilenmeyecek.

TURİSTLER KISITLAMALARDAN ETKİLENMEYECEK

Büyükelçiliğin açıklamasında, “Turistik seyahat amacıyla Türkiye’ye gelen yabancı turistler kısıtlamalardan etkilenmeyecek” ifadeleri kullanıldı.

TÜRKİYE'DE OTURUMU OLANLAR KISITLAMALARA TABİ

Ancak Türkiye’de oturumu olan ve burada yaşayan yabancılar kısıtlamalara uymak zorunda. 6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren aşı olmayan kişilerin; konser, sinema ve tiyatro gibi vatandaşların toplu olarak bulunduğu faaliyetlere katılımında negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu getirilecek.

Bu çerçevede işletmeciler/organizatörler tarafından etkinliklere girişte HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Kovid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak.

Kişi hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise etkinliğe katılmasına müsaade edilmeyecek. Aşısız veya hastalığı geçirmemiş kişilerin özel araç hariç uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatler için de negatif sonuçlu PCR testi bulunacak.

Bu çerçevede 6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren seyahat firmalarınca araca kabul aşamasında HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Kovid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak. Kişi hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise bu kişilerin seyahatine müsaade edilmeyecek.

İstanbul Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: 0532 231 92 08

Mobil: 0212 530 04 25

Fax: 0212 530 04 25

Mail: [email protected]

Web: https://ivm.com.tr/

4.8 / 5 ( 284 votes)