0541 963 1714 [email protected]
No:19 Teceddüt sk. Aksaray, İstanbul

Turistler yönünü Akdeniz’e çevirdi! 2021 yazının parlayan yıldızı Türkiye!

2021 yazının 2020 yazı gibi olmaması için tüm çalışmalar devam ediyor. Aşıların yaz aylarına kadar milyonlarca kişiye yapılacak olması nedeniyle turizm sektörü hazırlıklarını sürdürüyor. Koronavirüsten bunalan Almanya ve İngiltere vatandaşları rotasını Akdeniz’e çevirmiş durumda. Bu kapsamda 2021 yazının parlayan yıldızları Türkiye ve Yunanistan olacak. Hangi ülke sağlık açısından önlemlerini alırsa turistler o ülkeyi seçecek.

Koronavirüs salgını ile birlikte turizm sektörü durma noktasına geldi. Bu kapsamda dünya vatandaşları 2021 yazının 2020’den farklı olmasını istiyor. Vakaların düşmesi ile birlikte birçok ülke yaz başında kısıtlamaları kaldırmak istiyor. Özellikle Avrupa Birliği ülkeleri vatandaşları yaklaşık 1 yıldır kapanmadan dolayı bunalmış durumda. 2021 yazı için milyonlarca AB vatandaşı rezervasyonlarını yapmaya başladı. İngiltere ve Almanya vatandaşları en çok Türkiye ve Yunanistan’ı seçti. Eğer sezona kadar Türkiye yasaklar ve turizm çalışanlarına aşı konusunda birçok önemli noktayı aşarsa Yunanistan’ın önüne geçebilir.

TURİZM ÇALIŞANLARI İÇİN AŞI KAYDI BAŞLADI!

Yunanistan tatil bölgelerindeki aşılamayı hızlandırdı. Özellikle Ege adalarında toplumsal bağışıklığı sağlamak isteyen Yunanistan sezon başına kadar tüm hazırlıkları tamamlamak istiyor. Türkiye’deki sektör temsilcileri de bu yöntemi izleyerek ülkedeki tatil bölgelerindeki aşılamanın hızlanmasını istiyor. Öte yandan turizm sektör temsilcilerinin aşı olması ve sezona yetişmesi isteniyor. Bu çağrılara Kültür ve Turizm Bakanlığı kayıtsız kalmadı. Sektör çalışanları için aşı kayıtları başladı. Ayrıca gündemde olan bir diğer konu da Avrupa Birliği’nin çalışmalarını başlattığı ‘Aşı pasaportu’ konusu.

YUNANİSTAN’DAN AŞI PASAPORTU KOZU!

Normalleşme ile birlikte Avrupa Birliği vatandaşları Türkiye ve Yunanistan’a 2021 yazı için rezervasyonlarını yapmaya başladı. Bu konuda Yunanistan, Türkiye’nin önüne geçmek için Avrupa Birliği’nin gündemine aşı pasaportu önerisini getirdi. Aşı pasaportu alan AB vatandaşlarının AB içerisinde daha rahat seyahat etmesi planlanıyor. Bu nedenle bir AB ülkesi olan Yunanistan’ın bu çalışma ile AB’dan daha fazla turist çekmesi planlanılıyor. Türkiye’nin şuan halihazırda uyguladığı bazı yasaklar var bunlardan birisi negatif koronavirüs testi ve bazı durumlarda (Özellikle İngiltere’den gelenler için) karantina… Yunanistan’ın bu önerisine Almanya çekinceli yaklaşırken, Avusturya, İspanya, Malta ve Portekiz gibi ülkeler destek verdi.

AVRUPA BİRLİĞİ SİNOVAC AŞISINA HALA ONAY VERMEDİ!

Eğer AB vatandaşları aşı pasaportu uygulaması kabul edilirse Avrupa Birliği ülkelerini tercih edebilir. Bu nedenle Türkiye süreci yakından takip ediyor. Turizmciler, aşı pasaportunun turizmde AB ülkelerine güç kazandıracağını savunurken, sektör çalışanlarının acil olarak aşılanmasının önemine dikkat çekiyor. Turizmciler, AB’nin, Türkiye’nin kullanıldığı Sinovac aşısını hâlâ tanımamasını ise dezavantaj olarak değerlendiriyor. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yaptığı açıklamaya göre Türkiye 2021 yılında yaklaşık 30 milyon turisti ağırlamayı planlanıyor.

“AŞI KONUSU DA BU SÜRECİN DEVAMI”

 Konu hakkında açıklamalarda bulunan TÜROB Başkanı Müberra Eresin, "Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın öncülüğünde TÜROB, TÜROFED, TURYİD gibi sektör kuruluşlarının işbirliğiyle sertifika programı hayata geçirildi ve 5 bine yakın tesis sertifikalandırılmış durumda. Güvenli turizm sertifikası sayesinde işletmelerde Kovid-19’a yönelik çok ciddi önlemler alındı ve farkındalık oluşturuldu. Güvenli Turizm Sertifikası uygulaması uluslararası düzeyde ilgi çekti ve örnek oldu. Aşı konusunu da bu sürecin devamı olarak nitelendirebiliriz” ifadelerini kullandı.

İstanbul Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: 0532 231 92 08

Mobil: 0212 530 04 25

Fax: 0212 530 04 25

Mail: [email protected]

Web: https://ivm.com.tr/

4.8 / 5 ( 338 votes)