0541 963 1714 info@ivm.com.tr
No:19 Teceddüt sk. Aksaray, İstanbul

Times Gazetesi: Türkiye “kırmızı ülkeler” listesinden çıkarılıyor

Yeni değerlendirmenin sonuçlarının 17 Eylül Cuma günü açıklanması bekleniyor.

Times Gazetesi, İngiltere’nin kırmızı ülkeler listesinde olan Türkiye’nin, yapılacak yeni değerlendirmeyle “seyahat edilebilir ülkeler” arasına alınacağını yazdı.

“EKİM AYINDAKİ OKUL TATİLİNDE TÜRKİYE’YE GİDİLEBİLECEK”

Gazete’nin hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberde, İngiliz turistlerin Ekim ayının sonundaki 5 günlük okul tatili için artık Türkiye’yi de tercih edebileceği yazılıyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre trafik ışığı olarak bilinen seyahat düzenlemesi ile ilgili son değerlendirmenin sonuçları, 17 Eylül Cuma günü açıklanacak.

Türkiye, ülkelerin “kırmızı”, “sarı” ve “yeşil” olarak kategorilere ayrıldığı 7 Mayıs’tan bu yana kırmızı listede yer alıyordu.

VERİLER TÜRKİYE’NİN KIRMIZI ÜLKELER LİSTESİNDEN ÇIKARILMASINI DESTEKLİYOR

The Guardian Gazetesi de COVID – 19 veri analisti Tim White’ın “Veriler Türkiye’nin kırmızı ülkeler listesinden çıkarılmasını destekliyor” görüşüne haberinde yer verdi.

Yapılan haberlerde, yeni düzenlemenin ne zaman devreye gireceğine ilişkin bir bilgi yer almadı.

Veri analistleri, bir önceki değerlendirmede de Türkiye’nin sınırdaki ülkelerden olduğunu ve sarı listeye alınabileceğini söylüyordu.

“LİSTE SADELEŞİYOR, PCR ZORUNLULUĞU KALKIYOR”

Üzerinde konuşulan değişiklikler arasında, listenin basitleştirilmesi, ülkelerin yalnızca yeşil ve kırmızı olarak kategoriye ayrılması da bulunuyor.

Mevcut durumda, örneğin Türkiye gibi kırmızı listede bulunan ülkeye giden bir kişi, İngiltere’ye dönmeden önce sarı listedeki bir ülkede 11 gün geçirmek zorundaydı.

Üçüncü bir ülkeye gidilmemesi durumda ise İngiltere’de 2250 sterlin ödeyerek 10 gün boyunca zorunlu otel karantinasına girmek durumundaydı.

Yapılacak son seyahat değerlendirmesinde, çift aşılı kişilerden İngiltere’ye dönüşte PCR testi istenmesi zorunluğunun da kaldırılabileceği değerlendiriliyor. Bunun yerini, hızlı testlerin alacağı ön görülüyor.

“KIRMIZI LİSTEDEKİ ÜLKELERİN YARISI LİSTEDEN ÇIKARILACAK”

Times’ta yer alan habere göre 62 ülkenin bulunduğu kırmızı listedeki ülkelerin yarıdan seyahat edilebilir ülkeler arasında olacak.

İstanbul Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: 0532 231 92 08

Mobil: 0212 530 04 25

Fax: 0212 530 04 25

Mail: info@ivm.com.tr

Web: https://ivm.com.tr/

4.8 / 5 ( 297 votes)