0541 963 1714 [email protected]
No:19 Teceddüt sk. Aksaray, İstanbul

Tam kapanmada uçak ve otel rezervasyonları ne olacak?

Türkiye’de tam kapanma 29 Nisan saat 19.00’da başlayacak ve 17 Mayıs tarihinde son bulacak. Bu tarihler arasında yapılan otel ve uçak rezervasyonları kafaları karıştırdı. Peki, tam kapanmadan önce yapılan rezervasyonlar ne olacak?

Tam kapanma kararının ardından İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgede, kapanma tarihinden sonraki otel ve uçak rezervasyonları için ‘seyahat belgesi’ şartı getirildi. Ancak yasaklardan önce yapılmış ileri tarihli rezervasyonlar için nasıl bir yol izleneceği merak konusu oldu.

“SİVİL HAVACILIK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ÇÖZÜLMESİ GEREKİYOR”

Konuyla ilgili olarak TÜRSAB Yönetim Kurulu Hukuk Başdanışmanı Avukat İlker Ülsever, açıklamalarda bulundu. Yayınlanan genelgeyle 29 Nisan – 17 Mayıs tarihleri arasında uçak, teren, gemi, otobüs vb. ulaşım araçlarına bilet alabilmek için seyahat izin belgesi göstermenin zorunlu hale getirildiğini hatırlatan Ülsever, ancak kısıtlamalar getirilmeden önce alınmış biletlerin ve otel rezervasyonlarının ne olacağının yanıtının olmadığını ifade etti. Hava yolu şirketlerinin ve otelcilerin müşteriden tahsil ettiği parayı iade etmeyeceğini ve yine acentelerin müşterilerle baş başa bırakılacağını ifade eden İlker Ülsever, uçak biletleri ile ilgili sorunun Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından çözülmesi gerektiğine dikkat çekti.

ÜCRETLERİN GERİ ÖDENMESİ!

Bu gibi durumlarda acentelerin otellere ödemiş olduğu avansların geri ödenmesinin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yetkisinde olduğunu belirten Ülsever, “Kültür ve Turizm Bakanlığı bu gibi durumlarda ödenmiş avansların iadesini ‘İlişkiler Yönetmeliği’ne koyacağı bir hükümle, tüketicilere iadeler, acentelere avans iadelerinin yapılması, acentelerle yapılmış sözleşmelere ‘no show’ uygulanamayacağı, sözleşme kayıtlarında yer alan ‘geri ödenmez’ kayıtlarının hükümsüzlüğü veya sözleşmede yer alan iptal tazminatlarının hükümsüzlüğü konularını yönetmelikle çözer ve insanların birbiriyle kanlı-bıçaklı olmalarının da önüne geçer” ifadelerini kullandı.

SÜLEYMAN SOYLU’DAN AÇIKLAMA!

Konu hakkında konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu şu ifadelerini kullandı, “Otel rezervasyonu yaptırıyormuş gibi yapıyor, yola çıkıyor veya bahsettiğimiz alanlardaki birtakım şirketlerde çalışıyor gibi yapıyor. Kendi güzergahının dışında bunu kendine ait muafiyet alanı olarak tanıyor. Millet fedakarlık yapıp evde otururken birileri eline aldığı kağıtla birlikte, ben şu şirkette çalışıyorum deyip bunu istismar ediyor.

“SEYAHAT İZİN BELGESİYLE OTEL REZERVASYONU YAPTIRABİLİR”

Kişinin işi var. Ankara'ya gelmek istiyor. Seyahat izin belgesi almış. Seyahat izin belgesiyle otel rezervasyonu yaptırabilir. O da ücretini ödemek ve bunu göstermek karşılığında. Sadece bir rezervasyon kağıdı da yeterli değil. Seyahat izin belgesi olacak, ücretini ödediğini belirtecek.”

İstanbul Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: 0532 231 92 08

Mobil: 0212 530 04 25

Fax: 0212 530 04 25

Mail: [email protected]

Web: https://ivm.com.tr/

4.8 / 5 ( 206 votes)