0541 963 1714 [email protected]
No:19 Teceddüt sk. Aksaray, İstanbul

Singapur'da işler tersine döndü! Ülke kapanıyor

Koronavirüs salgınını başarılı bir şekilde yöneten Singapur'da işler tersine döndü. Ülke ocak ayından bu yana günlük en yüksek vaka sayısına ulaştı. Singapur yönetimi 16 Mayıs - 13 Haziran tarihleri arasında uygulanacak yeni yasakları devreye soktu.

Koronavirüs salgını dünya genelinde can almaya devam ediyor. Birçok ülke salgın ile mücadele ederken aşılamanın hızlı olduğu ülkelerde normalleşme adımları başladı. ABD ve İngiltere’de toplumsal bağışıklık sağlanırken özellikle ABD aşı olanların maske takmayabileceğini duyurdu. İngiltere ise salgından bulunulması geren ülkeler listesinde birinci sıraya yükseldi.

SİNGAPUR İÇİN YENİ YASAKLAR GETİRİLDİ

Ayrıca korona virüsüyle mücadelede en başarılı ülkelerden biri olarak gösterilen ülkelerden Singapur bunun son örneklerinden biriydi. Ülke salgın sırasında bulunması gereken ülkeler sırasında ilk sıradaydı. Ülke iki hafta öncesine kadar salgında en güvenli noktalardan biri gösteriliyordu. Ancak art arda ortaya çıkan vakalar sonrası 16 Mayıs itibarıyla ülke genelinde yeni karantina kuralları uygulanmaya başlıyor.

RESTORAN VE KAFELER KAPATILIYOR

Singapur Sağlık Bakanlığı, ülkede 30 Ocak’tan bu yana en yüksek vaka sayısının görüldüğünü duyurdu. 52 kişinin koronavirüsüne yakalandığı belirtilirken, bu kişilerin B1617 mutasyonu taşıdığı tespit edildi. Yetkililer alarm durumuna geçerken, 16 Mayıs – 13 Haziran arası uygulanacak yeni kısıtlamaları duyurdu. Buna göre yaklaşık 1 ay uygulanacak yasaklar kapsamında restoran ve kafelerde yemek yemek mümkün olmayacak. Ülkede Covid-19’la Mücadele Gücü’nün başında bulunan Lawrence Wong, iç mekanlardaki tüm etkinliklerin iptal edildiğini duyururken, mümkün olan herkesin evden çalışma uygulamasına geçmesi gerektiğini vurguladı.

YAYILMASINI ÖNLEMEK İÇİN HIZLI HAREKET ETMEMİZ GEREKİYOR

Aynı evde yaşamayan ikiden fazla kişinin bir araya gelmesinin de kısıtlanacağını belirten Wong, “Virüsün yayılmasını engellemek için hızlı hareket etmemiz gerekiyor. Bu yüzden önlemleri sıkılaştırıyoruz. Eğer iş birliği yapar ve herkes üzerine düşeni uygularsa, bu vaka artışını kontrol altına alabiliriz. Tecrübelerimizden biliyoruz ki, sorumsuzca atılacak tek bir adım toplum içinde bir süper bulaştırıcı durumuyla karşı karşıya kalmamıza yol açabilir” ifadelerini kullandı. Aralık 2019’da ortaya çıkan koronavirüsü salgınında Singapur’da şimdiye dek 61 bin 505 vaka kayıtlara geçti. Ülkede virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 31 olarak açıklandı.

İstanbul Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: 0532 231 92 08

Mobil: 0212 530 04 25

Fax: 0212 530 04 25

Mail: [email protected]

Web: https://ivm.com.tr/

4.8 / 5 ( 243 votes)