0541 963 1714 [email protected]
No:19 Teceddüt sk. Aksaray, İstanbul

Seyahat kısıtlamalarını kaldıran ülkelerin sayısı artıyor

Covid-19: Dünyada koronavirüs “normalleşme” süreci devam ediyor, seyahat kısıtlamaları kaldırılıyor.

Avrupa Birliği, 1 Şubat’tan itibaren Covid sertifikası sahibi kişilere yönelik seyahat kısıtlamalarını kaldıracağını, yalnızca vaka sayısı yoğun bölgelerden seyahat edenlere ve aşı sertifikası bulunmayan kişilere yönelik yaptırımlar uygulayacağını açıklamıştı.

Birçok Avrupa Birliği ülkesi bu yeni karara ilişkin seyahat kurallarını gevşeteceğini açıkladı.

PORTEKİZ

Portekiz hükümeti geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, AB aşı sertifikası gösteren veya aşı olduğunu kanıtlayabilen tüm yolcuların PCR testi yaptırma zorunluluğu olmadan ülkeye giriş yapabileceğini söyledi.

YUNANİSTAN

Yunanistan Turizm ve Sağlık Bakanlıklarının açıklamalarına göre de 7 Şubat’tan itibaren Yunanistan’a seyahat eden ve Avrupa onaylı aşı sertifikası olanların negatif PCR testi gösterme zorunluluğu sona eriyor.

Son aylarda Yunanistan’da beş yaş üstü tüm yolcuların ülkeye girişlerinde negatif PCR testi göstermesi gerekiyordu, ancak bu zorunluluk artık ortadan kalkıyor.

Ülkenin turizm mevsiminin 1 Mart’tan itibaren başlamasını beklediğini söyleyen Turizm Bakanı Vassilis Kikilias, “kurallar gevşetilse de önlemlerin devam edeceğini ve dikkatli olunacağını” duyurdu.

BULGARİSTAN

Bulgaristan Sağlık Bakanlığı ise geçtiğimiz haftalarda COVID-19 salgını kapsamında Bulgaristan’a giriş önlemlerini gevşettiğini açıkladı.

1 Şubat’ta yürürlüğe giren yeni uygulama kapsamında Türkiye’den Bulgaristan’a geçerli aşı sertifikası, hastalığın geçirildiğini kanıtlayan belge veya PCR testi gösterildiği takdirde Türkiye’den seyahat edilebilecek.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Avrupa Direktörü Hans Kluge, Avrupa’nın yakında Covid-19 pandemisinde “uzun bir sükunet dönemine” girebileceğini söyledi ve buna gerekçe olarak yüksek aşılanma oranlarını, kışın yakında sona erecek olmasını ve Omicron varyantının çok ağır geçmemesini gösterdi.

WHO Avrupa Direktörü, “Korunma oranının yüksek olduğu bu dönem, bize kalıcı barış getirecek bir ateşkes olarak görülmeli” dedi.

AVUSTRALYA SINIRLARINI AÇILIYOR

Dünya’nın en sıkı Covid-19 seyahat önlemlerini uygulayan ve 2020 Mart ayından itibaren ülkeye giriş ve çıkışları neredeyse tamamen kısıtlayan Avustralya, 21 Şubat’tan itibaren aşılı yolculara sınırlarını açacağını açıkladı.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, yaptığı açıklamada ülkeye giriş yapacak kişilerin tam aşılı olduklarını ispat etmeleri gerektiğini belirtti.

Morrison, “Kurallar bu şekilde ve herkesin uyması bekleniyor. Eğer tam aşılıysanız sizi tekrar ülkemizde misafir etmekten memnun oluruz” dedi.

Çeşitli sağlık nedenleri yüzünden aşı olamayan ve Avustralya’ya seyahat etmek isteyenlerin ise aşı muafiyet belgesi göstererek ülkeye giriş başvurusunda bulunması beklenecek.

Başvuruların başarılı olması durumunda ise ülkeye girişte bir otelde belirli bir süre boyunca karantinada kalması gerekecek.

FAS

Fas, COVID-19 nedeniyle iki aydan uzun süredir kapalı olan hava sahasını yeniden açtı. Kazablanka’daki Uluslararası 5. Muhammed Havalimanı, Avrupa’dan gelen uçuşları karşılamaya başladı.

İstanbul Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: 0532 231 92 08

Mobil: 0212 530 04 25

Fax: 0212 530 04 25

Mail: [email protected]

Web: https://ivm.com.tr/

4.8 / 5 ( 327 votes)