0541 963 1714 [email protected]
No:19 Teceddüt sk. Aksaray, İstanbul

Rusya’ya yatırım yapana ‘Altın vize’

Avrupa ülkelerinin gündeme getirdiği ve kısmi olarak uyguladığı ülkeye yatırım yapanlara oturma izni verilmesine ilişkin uygulama için Rusya çalışma başlattı.

Avrupa Birliği ülkelerinin yatırım yapan yatırımcıya oturma izni verilmesiyle ilgili çalışma ‘Altın vize’ olarak adlandırılıyor. Rusya konuyla ilgili çalışma başlattığını açıkladı. Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Reshetnikov uygulama konusunda açıklamalarda bulundu. Rus bakan uygulamanın sonbahar mevsiminde Rusya Parlamentosu’nun alt kanadı Devlet Duması tarafından onaylanacağını duyurdu.

RUSYA BAKANLAR KURULU ALTIN VİZEYİ ONAYLADI!

ABD’nin Rusya yönelik yaptırımları ülkede kısmi olarak sorun olmuştu. Bu yaptırımları kırmak isteyen Rusya ülkeye döviz gelmesi için uzun süredir ‘Altın vize’ uygulamasını tartışıyordu. Uygulamanın Bakanlar Kurulu tarafından onaylandığını belirten Reshetnikov, “Tasarının sonbahardaki Duma oturumunda kabul edilmesini bekliyoruz. Sanıyorum ki mekanizma gelecek yıl çalışmaya başlayacak” ifadelerini kullandı.

ALTIN VİZE İÇİN YATIRIMIN MİKTARI AÇIKLANDI

Bakanlar kurulu tarafından tartışılan kilit konunun oturum izni kriterleri olduğunu vurgulayan bakan, Rusya’da oturum izni alabilmek için gereken asgari yatırım eşiğinin 30 milyon ruble olduğuna karar verildiğini ifade etti. Buna göre Rusya’da oturma izni almak isteyen yabancı yatırımcıların Rusya’da kuracağı şirketine yapacağı yatırım hacminin en az 30 milyon ruble olması ve şirketin istikrarlı istihdamı sağlaması gerekiyor. Bunun öncelikli ve ilk seçenek olduğunu belirten Reshetnikov, oturma iznine sahip olmak için bir diğer seçeneğin de Rusya’da en az 30 milyon rublelik gayrimenkul yatırımı olduğunu söyledi. Bakanlık, oturum izni alan yatırımcının ailesinin de basitleştirilmiş mevzuatla oturma iznine sahip olacağını da ekledi.

İstanbul Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: 0532 231 92 08

Mobil: 0212 530 04 25

Fax: 0212 530 04 25

Mail: [email protected]

Web: https://ivm.com.tr/

4.8 / 5 ( 318 votes)