0541 963 1714 [email protected]
No:19 Teceddüt sk. Aksaray, İstanbul

Ruslar İstanbul’a kaçıyor

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra milyonlarca Ukraynalı ülkesini terk etmek zorunda kaldı. Dünya medyası bu insanlık dramına odaklanırken gözlerden kaçan bir diğer göç de Rusya tarafında yaşanıyor. Ruslar’ın tercih ettiği ülkelerden biri de İstanbul oldu.

 

Moskova yönetiminin politikalarından memnun olmayan, savaşı bir suç olarak gören, askere çağrılmaktan korkan, sınırların kapatılmasından endişe eden veya Rusya’daki varlıklarının artık bir kıymetinin kalmadığını düşünen on binlerce kişi de ülkeyi terk etti.

New York Times’ın haberine göre Ukrayna işgalinin başlamasından bu yana on binlerce kişi normalde Rusya’ya göç veren ülkeler olarak görülen Ermenistan, Gürcistan, Özbekistan, Kırgızistan ve Kazakistan’a göç etti.

RUSLAR’IN TERCİH ETTİĞİ BİR DİĞER NOKTA DA İSTANBUL OLDU

Visa ve Mastercard’ın Rusya operasyonlarını durdurması nedeniyle bankalardan para çekmekte zorlanan Ruslar, kendileri gibi diğer muhalif isimlerle organize olarak barınma gibi sorunlarını çözmeye çalışıyor.

Her ne kadar Ukraynalılar kadar büyük rakamlarda olmasa da bu kaçış 1920’lerde Bolşevik devriminden sonra iç savaştan kaçan 100 bin kişinin İstanbul’a sığınmasını anımsatıyor.

Chicago Üniversitesi’nden Rus ekonomist Konstantin Sonin, Rus topraklarında bir savaş olmamasına rağmen böyle bir kaçışın olmasının çok önemli olduğunu vurguluyor.

NEDEN İSTANBUL?

Avrupalı ülkelerin hava sahalarını Rus uçaklarına kapatmasına rağmen Türkiye’nin bunu yapmaması ülkeden ayrılmak isteyen Ruslar için İstanbul’u sınırlı sayıdaki alternatiflerden biri yapıyor.

Sadece Türk Hava Yolları Moskova’ya günde 5 sefer düzenlerken diğer şirketlerle birlikte bazı günlerde bu sayı 30’u aşıyor.

 

 

İstanbul Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: 0532 231 92 08

Mobil: 0212 530 04 25

Fax: 0212 530 04 25

Mail: [email protected]

Web: https://ivm.com.tr/

4.8 / 5 ( 351 votes)