0541 963 1714 [email protected]
No:19 Teceddüt sk. Aksaray, İstanbul

Rus yolcu uçağına el konuldu

AB yaptırımları nedeniyle İstanbul'daki Rus havayolu şirketi Pobeda’ya ait bir Boeing uçağının uçuşuna izin verilmedi.

AB yaptırımları nedeniyle İstanbul'daki Rus havayolu şirketi Pobeda’ya ait bir Boeing uçağı gözaltına alındı.

Mineralnye Vody'den İstanbul'a uçan Boeing Pobeda uçağının, AB yaptırımları kapsamında kiraya verenin talepleri nedeniyle geri uçuşuna izin verilmedi. Yolcular şirketin başka bir uçağıyla Rusya’ya gönderilecek.

Rus havayollarından birinden bir kaynak RBK'ye verdiği demeçte, 27 Şubat Pazar günü İrlandalı bir şirket tarafından leasing yoluyla Pobeda hava yollarına kiralanan 10 adet Boeing 737 yolcu uçağını İrlanda geri istemişti. Bu kapsamda Pobeda İstanbul uçuşu esnasında havayolunun İstanbul’dan Rusya'ya uçması engelledi.

Türk havacılık otoriteleri, daha önce Mineralnye Vody'den uçan ve geri dönmek zorunda kalan İstanbul Uluslararası Havalimanı'ndan (İstanbul Havalimanı, IST) Pobeda uçağının kalkışına yasak getirdi. İrlanda, Rus havayolu şirketi Pobeda'ya leasing ile verdiği 10 Boeing 737 uçağını geri istedi. Amerikalı Jeppesen firması da Pobeda'ya sağladığı navigasyon hizmetini artık vermeyeceğini açıkladı. Öte yandan Pobeda'nın genel direktörü Andrey Kalmıkov'un 24 Şubat günü ailesiyle birlikte İsviçre'ye uçtuğu iddia edildi.

26 Şubat'ta Avrupa Birliği, Rus havayollarına uçak, yedek parça ve ekipman satışını yasaklayan yaptırımlar getirdi. Sivil hava araçları için ayrıca sigorta ve bakım hizmeti veremezler. Rus havayollarına tüm uçak, yedek parça ve ekipmanın satışına ilişkin bu yasak, Rusya'nın mevcut ticari hava filosunun dörtte üçünün AB'de inşa edilmesinden bu yana, Rus ekonomisinin kilit sektörlerinden birinin ve yurt içi seyahatin durumunu daha da kötüleştirecek.

 

İstanbul Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbu

Telefon: 0532 231 92 08

Mobil: 0212 530 04 25

Fax: 0212 530 04 25

Mail: [email protected]

Web: https://ivm.com.tr/

4.8 / 5 ( 302 votes)