0541 963 1714 [email protected]
No:19 Teceddüt sk. Aksaray, İstanbul

Maldivler tatilcileri aşılayacak!

Maldivler, koronavirüs nedeniyle yaşadığı büyük kaybı aşı ile kurtarmaya çalışacak. 3V planı hazırlayan ülke gelen turistlere aşı uygulayacak.

Korona virüs salgını tüm ülkelerde devam ediyor. Bir yandan da aşı kampanyaları aralıksız sürerken salgını ekonomik yönden ağır atlatan ülkeler durumu tersine çevirmeye çalışıyor. Birçok ülke vatandaşlarını ve turizm çalışanlarını aşılarken bazı ülkeler ise farklı formüller üzerinde çalışıyor. Bu formüllerin başında aşı turizmi geliyor.

MALDİVLER AŞI TURİZMİ BAŞLATTI!

2021 yaz sezonu öncesinde turizm ülkeleri vatandaşlarını aşılamaya devam ederken vaka sayılarının düşmesi için uğraşıyor. Bu ülkeler arasında aşı turizmi başlatanlarda var. Bu ülkelerden birisi ise Hint Okyanusu’nda bulunan adalardan oluşan turizm cenneti ülke Maldivler.

TATİLCİ SAYISI DÖRTTE BİR ORANINDA DÜŞTÜ

Maldivler salgından önce yaklaşık 2 milyon turisti yıl boyunca ağırlayan bir tatil cenneti konumundaydı. Salgınla birlikte bu özelliğini korumaya çalışan ülke yıllık vize olmak üzere birçok kampanyayı devreye sokmuştu. Bu çalışmalarla birlikte 2020 yılında ancak 500 bin turist ülkeyi ziyaret etti. 2021 yaz sezonuna az bir süre kala en büyük gelir kaynaklarının başında turizm gelen ülke bu durumu toparlamak için harekete geçti.

MALDİVLERE GELEN TURİSTLERE 2 DOZ AŞI YAPILACAK!

Turizm Bakanı Dr. Abdulla Mausoom, ülkeye gelen turistleri aşılayacak yeni bir proje başlatmaya hazırlandıklarını açıkladı. ‘3V turizm’ (Visit, Vaccinate, Vacation – Ziyaret, Aşılama, Tatil) adı verilen planla ülkeye gelen turistlere iki doz aşı yapılacak. Turistlere hangi aşının yapılacağı ya da aşı için ücret ödenip ödenmeyeceğine ilişkin bir bilgi ise henüz mevcut değil.

ÜLKEDEKİ AŞILAMA ORANI ÇOK DÜŞÜK

Öte yandan söz konusu projesinin hayata geçirilmesi biraz zaman alabilir. Turistlerin aşılanmaya başlamadan önce ülke nüfusunun tamamının aşı olması beklenecek. 530 bin nüfusu olan ülkede 20 Nisan itibarıyla aşılama oranı yalnızca yüzde 6.8. Toplam 26 bin vaka ve 70 can kaybının kayıtlara geçtiği Maldivler, salgının başında sınırlarını kapatan ülkeler arasında yer almıştı. Temmuz 2020’de kapılarını turistlere tekrardan açan ülke negatif test sonucu dahi istememişti. Eylül 2020’de test sonucu istenmeye başlansa da herhangi bir karantina uygulaması devreye alınmadı.

İstanbul Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: 0532 231 92 08

Mobil: 0212 530 04 25

Fax: 0212 530 04 25

Mail: [email protected]

Web: https://ivm.com.tr/


4.8 / 5 ( 321 votes)