0541 963 1714 [email protected]
No:19 Teceddüt sk. Aksaray, İstanbul

Kayıp Altın şehri bulundu! En büyük ikinci arkeolojik keşif

Mısır’da Tutankamon’un mezarının bulunmasının ardından sonraki en büyük keşif yaşandı. Kumlar altında kalan ve binlerce yıl sessizce bekleyen 3 bin yıllık kayıp altın kent bulundu.

Mısır tarihinin en büyük keşiflerinden birisi yaşandı. Kumlar altında kalan "kayıp altın kent" sonunda bulundu. Luksor kentinin yakınlarındaki kayıp altın kentin keşfini ünlü antik Mısır uzmanı Zahi Hawass duyurdu. Hawass, Aten adıyla bilinen kentin şu ana dek Mısır'da bulunan en büyük antik şehir olduğunu söyledi. Aten, kazı çalışmalarının 2020 yılı eylül ayında başladığını açıkladı. Kentin tarihi, M.Ö 1391'den 1353'e dek tahtta kalan ve Mısır'ın en güçlü firavunlarından biri olarak görülen 3. Amenhotep dönemine kadar uzanıyor.

“TUTANKAMON'UN MEZARINDAN BU YANA YAPILMIŞ EN BÜYÜK ARKEOLOJİK KEŞİF”

Kent, Firavun Ay ve Tutankamon dönemlerinde de kullanıldı. Tutankamon'un Krallar Vadisi'ndeki mezarı 1922'de İngiliz arkeolog Howard Carter tarafından neredeyse hiç bozulmamış halde bulunmuştu. ABD'deki Johns Hopkins Üniversitesi'nden Mısır bilim Profesörü Betsy Brian "Bu kayıp kentin bulunması Tutankamon'un mezarından bu yana yapılmış en büyük arkeolojik keşif" dedi.

“ANTİK MISIR YAŞANTISI GÖZLER ÖNÜNE SERİLECEK”

Kentin özelliği hakkında konuşan Brian, "İmparatorluğun en müreffeh olduğu dönemde Antik Mısırlılar'ın yaşamına dair nadir ipuçları sunacağını" belirti. Yapılan kazıda, şu ana kadar mücevherler, renkli çömlekler, kutsal sayılan bir böcek türünden yapılmış muskalar ve 3. Amenhotep'in mührünü taşıyan kerpiç tuğlalar bulundu. Arkeologlar, kazılarına başkent Kahire'nin 500 kilometre güneyindeki Luksor'un batı yakasında başlamıştı.

“BİRÇOK YABANCI EKİP BU ŞEHRİ ARAMIŞ AMA HİÇ BULAMAMIŞTI”

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Dr. Hawaas şu ifadeleri kullandı, "Haftalar içinde, her yönde ekibi de şaşırtan kerpiç formasyonlar görülmeye başlandı. Duvarları neredeyse tam, odaları günlük yaşam araçlarıyla dolu, iyi korunmuş büyük bir şehir ortaya çıkarttılar" denildi. Kazıların başlamasının yedi ay ardından, bir fırın, bir yönetim bölgesi ve bir yerleşim bölgesi de dahil bazı mahalleler ortaya çıkartıldı. Dr. Hawaas, "Birçok yabancı ekip bu şehri aramış ama hiç bulamamıştı" dedi. Dr. Hawaas ayrıca arkeolojik çalışmaların devam ettiğini ve ekibinin "hazinelerle dolu, dokunulmamış mezarlar bulmayı beklediğini."

VİZE ALACAKLAR ŞİMDİDEN BAŞVURMALI

Mısır, tatil için Türk vatandaşlarının en çok tercih ettiği ülkelerden biri olarak ön plana çıkıyor. Ülke Türk vatandaşlarından Mısır vizesi istiyor. Bu vizenin çıkması ise şu günlerde aksayabiliyor. Bu nedenle yaz tatilini Mısır’da geçirmek için vize için Marina Vize Merkezi’ne başvurabilirsiniz.

 

İstanbul Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: 0532 231 92 08

Mobil: 0212 530 04 25

Fax: 0212 530 04 25

Mail: [email protected]

Web: https://ivm.com.tr/

4.8 / 5 ( 239 votes)