0541 963 1714 [email protected]
No:19 Teceddüt sk. Aksaray, İstanbul

Karantinalar hakkında tazminat ve ücret iadesi davası

Karantina otellerinin insan hakkı ihlali olduğunu savunan İngiliz hukuk bürosu PGMBM, zorla karantinaya alınanlar için tazminat ve ücret iadesi davası açtı.

Gezginlerin haklarını savunan bir hukuk bürosu, İngiltere'nin karantina otel politikasına karşı adli inceleme talebinde bulundu. İngiltere’de aşıları tam olmasına ve Covid testi negatif çıkmasına rağmen, kırmızı liste ülkelerinden dönen yolculara karantina otellerinde 11 gece kalma zorunluluğu uygulanıyor. Londra merkezli PGMBM isimli hukuk bürosu, uygulamanın "hukuksuz olarak özgürlükten yoksun bırakma" fili olduğunu savunuyor.

YASAL SÜREÇ BAŞLATILDI

Konuyla ilgili açıklama yapan PGMBM yönetici ortağı Tom Goodhead şunları söyledi: "Zorunlu otel karantinası, insan haklarının temel bir ihlalidir. Tam aşıları olan ve testleri negatif çıkan kişilerin haksız yere hapsedilmesine yol açmaktadır”. Hukuk bürosu, yalnızca vekaletini aldıkları kişiler için değil, aynı zamanda İngiltere’de karantina otelinde kalan herkes için tazminat talep ediyor. Hukuk firması, insan hakları ihlali için tazminata ek olarak, karantina otel konoklama ücretlerinin iadesini talep ediyor. Daha önce de karantina otelleri ile ilgili yasal süreç başlatan PGMBM'nin girişimleri ile İngiliz Hükümeti, mali güçlük içinde olan yolculara otel ücretlerini 12 ay taksitle ödeme seçeneği sunması ile sonuçlandı.

İstanbul Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: 0532 231 92 08

Mobil: 0212 530 04 25

Fax: 0212 530 04 25

Mail: [email protected]

Web: https://ivm.com.tr/

4.8 / 5 ( 400 votes)