0541 963 1714 [email protected]
No:19 Teceddüt sk. Aksaray, İstanbul

İtalya’da bulunan Pompeii antik kentinin sırrı çözüldü!

İtalya’da bulunan antik Pompeii kenti ile ilgili araştırmalar yürüten bilim adamları Vezüv Yanardağı'nın, antik kenti 15 dakika içerisinde yok ettiğini tespit etti.

Birçok kutsal kitapta da yer alan Pompeii kentinin yok olması ile ilgili bilim adamları araştırmalarını tamamladı. İtalya Bari Üniversitesi, Ulusal Jeofizik ve Volkanoloji Enstitüsü (INGV) ve İngiliz Jeolojik Araştırma Kurumu (BGS) tarafından ortaklaşa yürütülen araştırmaya göre M.S. 79 yılında Vezüv Yanardağı'nın patlaması sonucu Pompeii kenti taşlaşmış ve kent ile birlikte insanlar lav parçaları, kül, gaz ve toz bulutu altında kalmış.

POMPEİİ HALKI 15 DAKİKA İÇERİSİNDE BOĞULARAK ÖLDÜ

Vezüv Yanardağı'nın patladığı sıra kentte yaklaşık 2 bin kişinin olduğu tahmin ediliyor. Bu kişiler ise yaşanan piroklastik akıntı nedeniyle nefessiz kalarak hayatlarını kaybetti. Bilim insanlarının ulaştığı bulgular Scientific Reports dergisinde kamuoyu ile paylaşıldı. Konuyla ilgili İtalya Ulusal Jeofizik ve Volkanoloji Enstitüsü'nden yapılan açıklamada, "Vezüv'ün M.S. 79 yılında patlaması sırasında Pompeii'yi vuran piroklastik akıntılar yaklaşık 15 dakika sürdü: Kent sakinleri tarafından solunan bu volkanik kül ölümcül oldu, boğulmalarına yol açtı" ifadeleri kullanıldı.

VEZÜV YAKLAŞIK 800 YIL FAALİYETTE DEĞİLDİ

Ele geçirilen ilginç bulgulara göre Vezüv Yanardağı, M.S. 79 yılında patlamadan önce yaklaşık olarak 800 yıl hiçbir faaliyet göstermemişti. Bu nedenle yanardağa yaklaşık 10 kilometre mesafedeki Pompeii halkı yanardağın faaliyetleri hakkında bilgiye sahip değillerdi. Patlama ile birlikte şok olan Pompeii halkı ne yapacağını bilemedi. Hazırlıksız yakalandıkları için tüm şehir 15 dakikada ölüm sessizliğine gömüldü.

250 °C SICAK HAVAYA MARUZ KALMAK

INGV Vezüv Gözlemevi araştırmacısı Roberto Isaia, bu volkanik bulutun "karbondioksit, klorür, volkanik kül ve taş parçalarından" oluştuğunu söyledi. Scientific Reports dergisindeki makalede, "200-250 °C saf sıcak havaya maruz kalınması halinde 2-5 dakika boyunca hayatta kalınabilir, ancak solunabilir formdaki sıcak ince küllerin varlığı hayatta kalma süresini büyük ölçüde azaltır" denildi. İtalyan basınına konuşan Isaia, Pompeii'deki kalıntılar üzerinde yaptıkları incelemelerin yardımıyla matematiksel bir model geliştirerek bu sonuçlara vardıklarını, elde edilen bulguların dünya çapındaki diğer yanardağlara da uygulanabileceğini söyledi.

İTALYA’NIN EN ÇOK TURİST ÇEKEN BÖLGESİ

Dünyanın en önemli arkeolojik alanlarından biri kabul edilen Pompeii, 1997'de UNESCO Dünya Mirasları Listesi'ne dahil edilmişti. Antik kentte yanardağ patlaması sonrası lav ve kül tabakasıyla kaplanan kalıntıların gün yüzüne çıkarılması çalışmaları devam ediyor. Pompeii antik kentinin 66 hektarlık alanının yaklaşık 3'te biri hala kazıya açılmayı bekliyor. Pompeii Arkeolojik Parkı, pandemi öncesinde İtalya'nın en çok ziyaret çeken mekanlardandı. Arkeolojik alanı 2018'de 3.6 milyon kişi ziyaret etmişti. İtalya’ya gitmek isteyen Türk vatandaşlarının İtalya vizesi alması gerekmektedir.

İstanbul Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: 0532 231 92 08

Mobil: 0212 530 04 25

Fax: 0212 530 04 25

Mail: [email protected]

Web: https://ivm.com.tr/

4.8 / 5 ( 253 votes)