0541 963 1714 [email protected]
No:19 Teceddüt sk. Aksaray, İstanbul

İsviçre Türkiye’yi riskli ülkeler listesinden çıkarttı!

Avrupa Birliği’nde birçok ülke salgının başladığı günlerde Türkiye’yi riskli ülkeler listesine eklemişti. Ve yavaş yavaş Türkiye bu listedeki yerinden kurtuluyor. En son İsviçre verdiği karar ile Türkiye’yi listeden çıkardığını duyurdu.

Avrupa Birliği (AB) ülkelerin salgının başladığı günlerde Türkiye’yi riskli ülkeler listesine eklemişti. Durum böyle olunca vize alma konusu birlik ülkeleri ile sıkıntıya girmişti. Ancak bu durum yavaş yavaş normale dönüyor. Son olarak İsviçre, Türkiye’yi riskli ülkeler listesinden çıkardığını duyurdu.

TÜRKİYE VATANDAŞLARINA VETO!

AB salgın ile birlikte Türkiye’yi en yüksek riskli bölge statüsü olan ‘Korona riskli ülke’ olarak işaretlemişti. Durum böyle olunca AB ülkeleri Türkiye vatandaşlarına zorunlu haller dışında vize vermemiş ve kendi vatandaşlarına Türkiye seyahatlerini durdurmayı önermişti.

İSVİÇRE LİSTEDEN ÇIKARDI ANCAK VİZE VERMİYOR!

İsviçre verdiği karar ile birlikte Türkiye’yi ‘Korona riskli ülke’ler listesinden çıkardı. Ancak ülke diğer Avrupa Birliği ülkeleri gibi zorunlu haller dışında Türk vatandaşlarına vize vermiyor. İsviçre vizesinin açılması için, aşılamanın ve bu ülkede kabul gören bir aşının geçerli olması gerekiyor. İleride Çin aşısı nedeniyle Türkiye'ye vizenin açılıp açılmayacağı bilinmiyor. Çin aşısını üretenler İsviçre'de Swissmedic'e onay başvurusu yapmadı.

ÜLKEDEKİ BAZI KANTONLAR ÇİN AŞISI İLE İLGİLENİYOR!

Ancak İsviçre, Avrupa Birliği’nin onay vermediği Çin aşısına yeşil ışık yakmıştı. Ülkedeki bazı kantonların Çin aşısı almak için görüşmeler yaptığı belirtilmiş ve “İlk çıkan aşı en başarılı, diye bir şey yok” ifadeleri kullanılmıştı. Bu nedenle ülkenin önümüzdeki günlerde Türk turistlere nasıl bakacağı bilinmezliğini koruyor.

KİMLER İSVİÇRE’DEN VİZE ALABİLİR?

İsviçre hükümeti, 05.06.2020 tarihinden beri ülke dışından gelen kişiler için herhangi bir seyahat kolaylaştırması yapmadı. Ülke dışından İsviçre’ye giriş yapabilen kişiler şimdilik İsviçre vatandaşları ile yakın akrabaları, İsviçre'de geçerli oturma iznine sahip olanlar ve geçerli bir ulusal D vizesine (aile birleşimi, öğrenci, çalışma vizesi) sahip olanlar. İsviçre’ye gidebilmek için vize başvuruları halen kapalı tutuluyor. İsviçre vizesi almak için istenen belgeler nelerdir?

İstanbul Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: 0532 231 92 08

Mobil: 0212 530 04 25

Fax: 0212 530 04 25

Mail: [email protected]

Web: https://ivm.com.tr/


4.8 / 5 ( 363 votes)