0541 963 1714 [email protected]
No:19 Teceddüt sk. Aksaray, İstanbul

İngiltere’de mezun olan yabancı öğrencilere 2 yıl vize hakkı!

İngiltere devleti ülkedeki yabancı öğrencileri yakından ilgilendiren önemli bir karara imza attı. Alınan karara göre İngiltere’de lisans veya lisansüstü eğitimini tamamlayan yabancı öğrencilere iş aramak veya çalışmak için 2 yıl daha ülkede kalma hakkı tanınacak.

 

İngiltere’de lisans veya lisansüstü eğitimini tamamlayan yabancı öğrenciler çalışmak ya da iş aramak için iki yıl daha ülkede kalabilecek. İngiltere hükümeti başlatılan programın adını Mezun Rotası olarak açıkladı. Başlatılan uygulamaya 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren başvurular alınacak.

 

LİSANS EĞİTİMİ ALAN YABANCI ÖĞRENCİLER 2, DOKTORA EĞİTİMİ ALANLAR 3 YIL

Mezun Rotası programına göre İngiltere’de lisans eğitimi almış ve mezun olmuş yabancı öğrenciler 2 yıl, doktora eğitimi almış ve mezun olmuş öğrenciler ise 3 yıl kalarak iş arayabilecek veya iş hayatına atılacak. İş bulan öğrencilerin kalma izinleri daha da artabilecek.

 

21 HAZİRAN 2021 TARİHİNDE İNGİLTERE’DE OLUNMALI!

Başvuru tarihi daha önce 6 Nisan 2021 olarak belirlenmiş ancak koronavirüs salgınının ağırlaşması üzerine bu tarih 21 Haziran 2021 olarak güncellenmişti. Başvuru yapacak mezunların 21 Haziran 2021 tarihi ile İngiltere’de olması gerekmektedir. Eğitimlerine Ocak ya da Şubat 2021'de başlamış olan öğrenciler için ise bu tarih 27 Eylül 2021 olarak belirlendi. Öte yandan koronavirüs salgını ile birlikte ülkesine dönen ancak eğitimine online devam eden öğrenciler de bu haktan yararlanabilecek.

 

2020 YILINDA 2000 ÖĞRENCİ EĞİTİM ALMAK İÇİN İNGİLTERE’YE GİTTİ

Türk insanının eğitim için en çok tercih ettiği ülke İngiltere. 2020 yılının resmi rakamlarına göre Türkiye’den 2000 öğrenciye İngiltere’de eğitim için vize verildi. Salgın olmasa bu sayı bazı yıllar 10 bine kadar çıkabiliyor. Başlatılan program hakkında açıklamalarda bulunan İngiltere'nin Türkiye Büyükelçisi Dominick Chilcott, "Birleşik Krallık'taki Türk öğrenciler için güzel bir haber!.. Birleşik Krallık'ta çalışmak isteyen Türk öğrencilere, kariyerlerine Birleşik Krallık'ta başlama imkanı sunacak. Bunu tercih eden öğrenciler, ülkelerimiz arasındaki insan-insana bağları zenginleştirecek, ticari ilişkilerimizi güçlenirecek ve aramızdaki işbirliğini tüm alanlarda kolaylaştıracak" ifadelerini kullandı.

 

BELLİ BİR GELİR ALMA ZORUNLULUĞU BULUNMAYACAK

Mezun Rotası uygulaması sponsorsuz olacak; yani başvuru sahiplerine bir iş teklif edilmiş olması gerekmeyecek. Ayrıca belli bir ücret alıyor olma zorunluluğu bulunmayacak. Mezunlar esnek bir şekilde çalışabilecek ve iş değiştirebilecekler. Başvurular için yabancı öğrencilerin Birleşik Krallık'ta lisans veya lisansüstü bir eğitimi ya da bir yüksek eğitim kurumunda uygun bir profesyonel yeterlilik programını, hükümetin göçmenlik şartlarına tam uyacak şekilde tamamlamış olması gerekecek. Yeni Mezun Rotası uygulaması ile 2030 yılı itibarıyla Birleşik Krallık'taki yabancı yükseköğrenim öğrencisi sayısının 600 bine çıkarılması hedefleniyor.

 

İstanbul Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: 0532 231 92 08

Mobil: 0212 530 04 25

Fax: 0212 530 04 25

Mail: [email protected]

Web: https://ivm.com.tr/

4.8 / 5 ( 334 votes)