0541 963 1714 [email protected]
No:19 Teceddüt sk. Aksaray, İstanbul

İngilizler yasakların ardından Türkiye’ye koşacak!

İngiltere normalleşme takvimini açıkladı. Ülke 8 Mart’tan sonra normalleşme adımlarını hayata geçirecek. Kademeli olarak başlayacak normalleşmenin son adımı ise yasakların komple kaldırılması. Bu aşamadan sonra da oyuna Türkiye dahil oluyor.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın açıkladığı normalleşme takvimi sonrasında yaklaşık 1 yıl boyunca tecritte yaşayan İngilizler rezervasyon yaptırmak için tur şirketlerine akın etti. Türkiye, İngiliz vatandaşlarının tercih ettiği ilk 3 ülkeden birisi oldu. Sektör yetkilileri Türkiye’ye yönelik talebin 3 katına çıktığını açıkladı. Bu haberi alan Türk turizm temsilcileri 2021 yılının 2020 yılından daha iyi geçeceği görüşündeler.

“HİÇ ARAMAYAN TUR OPERATÖRLERİ BİLE ARAMAYA BAŞLADI”

TÜROFED Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, “Hiç aramayan tur operatörleri bile aramaya başladı” derken, Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Başkanı Bülent Bülbüloğlu 17 Mayıs tarihinin ortaya çıkması sonrası umutlarının arttığını belirtti. Diana Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Burak Tonbul da iki gündür İngilizlerin Türkiye turlarına talebinde çok ciddi bir hareket yaşandığını kaydetti.

İNGİLİZLER TUR ŞİRKETLERİNE KOŞTU!

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ülke için kararlaştırılan gevşeme takvimini kamuoyu ile paylaştı. Johnson, salgının seyrine bağlı olarak 8 Mart'tan itibaren korona virüs tedbirlerinin dört aşamada kaldırılmasının planlandığını duyurdu. Bu haberin ardından İngiliz turistler tatil rezervasyonlarına büyük talep gösterdi. İngilizlerin en çok tercih ettiği ülkelerin başında ise Türkiye geldi. Ülkenin en büyük seyahat acentesi TUI, geçtiğimiz günün son bir aydaki en çok rezervasyon yapılan gün olduğuna dikkat çekerken, pandemi sebebiyle uzun süredir evde kalan İngilizlerin kapıların açılma tarihi yaklaştıkça rezervasyonlara daha da talep göstermesi bekleniyor.

İNGİLİZ TURİSTLER TÜRKİYE’Yİ SEÇTİ

İngilizlerin Türkiye’ye büyük rağbet gösterdiğini belirten Diana Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Burak Tonbul, “Boris Johnson’ın konuşmasında verdiği tarihler turistlere planları için netlik sağladı. 2 gündür İngilizlerin Türkiye turlarına talebinde çok ciddi bir hareket yaşanıyor. Pandemi nedeniyle bekleyen İngiliz turist harekete geçti. Rezervasyonlarda iki günde yüzde 340 artış var. Bu rakamlar normalleşmeye dönüş olarak adlandırılabilir. Turizm sektörünün aşılanması bu sürede bizim için çok önemli. Eğer bütün şartlar sağlanırsa sezonun kalanı bizim için çok yoğun geçecek” dedi.

“MÜTHİŞ BİR TALEP, MÜTHİŞ BİR İLGİ VAR”

İngiliz turistlerin rezervasyonlarını teyit eden TÜROFED Başkan Yardımcısı ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, “Toplantı sayılarımız birden aşırı bir şekilde arttı. Daha önce hiç aramayan tur operatörleri bile aramaya başladı. ‘İngilizler Türkiye’yi seçti’ diyebiliriz. Türkiye, Güvenli oteller sertifikası programıyla Avrupa’daki rakiplerinin önüne geçiyor. Aşılama işlemindeki başarısı ile de güven sağlıyor. Müthiş bir talep, müthiş bir ilgi var. 2021, 2020’den daha iyi geçecek” dedi.

YAZ SEZONU İÇİN TURİZMCİ UMUTLU

İngiltere’de işler yoluna giderse 17 Mayıs tarihinde yasaklar kalkacak. Bu tarihin yaz sezonu öncesine çekilmesinin turizmcileri umutlandırdığını belirten Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Başkanı Bülent Bülbüloğlu, “1 Haziran ve sonrası için büyük umut taşıyoruz. Kararın yeni açıklanması sebebiyle önümüzdeki haftadan itibaren talepte büyük bir artış öngörüyoruz. Mart ayının ortasından itibaren ise tam durum belli olur” şeklinde konuştu.

İstanbul Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: 0532 231 92 08

Mobil: 0212 530 04 25

Fax: 0212 530 04 25

Mail: [email protected]

Web: https://ivm.com.tr/


4.8 / 5 ( 220 votes)