0541 963 1714 [email protected]
No:19 Teceddüt sk. Aksaray, İstanbul

Fransa kısa mesafeli iç hat uçuşlarını kaldırmaya hazırlanıyor!

Fransa’da iklim değişikliği masaya yatırıldı. Konu ile ilgili Fransa Parlamentosu'nun alt kanadı Ulusal Meclis iç hat uçuşları ile ilgili önemli bir karar aldı. Ulusal Meclis trenle gidilebilen ve 2,5 saatin altındaki şehirlere olan uçuşların yasaklanmasını istiyor.

Dünyanın dengesini bozan ve İklim değişikliğine yok açan sera gazı salımlarını azaltmaya yönelik düzenlemenin yasalaşması için Senato'nun ve Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un onayı gerekiyor. Ancak tasarının yasalaşması halinde düzenleme aktarmalı uçuşları etkilemeyecek. Düzenleme özellikle Paris ile Nantes, Lyon ve Bordeaux gibi hızlı trenle 2,5 saatten kısa sürede ulaşılabilecek kentler arasındaki uçuşları etkileyebilir. Ancak Fransa hükümetine ülke içi uçak seferleri konusunda daha sıkı önlemler alması çağrısı yapılıyor. Cumhurbaşkanı Macron tarafından 2019 yılında halktan 150 üyenin katılımıyla oluşturulan İklim için Fransa Yurttaş Konvansiyonu, trenle 4 saat içinde gidilebilecek mesafelere uçak seferlerinin kaldırılmasını istemişti.

“İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN HAVACILIK SEKTÖRÜNÜ MERCEK ALTINA ALMAYA ZORLADI”

Koronavirüs salgını nedeniyle havacılık sektörü büyük darbe almıştı. Flightradar24 adlı internet sitesine göre, 2020 yılında, bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 42 daha az uçak seferi yapıldı. Fransa hükümeti Ulusal Meclis'teki oylama öncesi Fransız hava yolu şirketi Air France'daki hisselerini iki katına çıkardığını açıkladı. Hükümet daha önce de salgın dolayısıyla yaşanan krizi atlatabilmesi için havayolu şirketine, bazı iç hat seferlerini iptal edilmesi koşuluyla 7 milyar Euro borç vermeyi önermişti. İklim değişikliğinin havacılık sektörünü mercek altına almaya zorladığı ilk ülke Fransa değil. Geçen yıl Avusturya Hava Yolları hükümetin, "karbon ayak izini" azaltması karşılığında verdiği destekle, başkent Viyana ile Salzburg arasındaki uçak seferlerini kaldırmış, buna karşılık iki şehir arasındaki tren seferleri artırılmıştı.

İstanbul Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: 0532 231 92 08

Mobil: 0212 530 04 25

Fax: 0212 530 04 25

Mail: [email protected]

Web: https://ivm.com.tr/

 

4.8 / 5 ( 274 votes)