0541 963 1714 [email protected]
No:19 Teceddüt sk. Aksaray, İstanbul

Finlandiya teknoloji alanında yetenekli kişilere 90 gün vize verecek!

Finlandiya örnek bir uygulamaya imza attı. Ülke, teknoloji alanında yetenekli kişileri keşfetmek için çalışma başlattı. Programa başvuran ve başarılı olan kişilere oturma izni verilecek.

Finlandiya uluslararası ticaret, yatırım ve teşvik ajansı Helsinki Business Hub (HBH) önemli bir çalışma başlattı. Ajans teknoloji konusunda yetenekli kişileri keşfedip onlara oturma izni verecek. Ülkeye yetenekli kişileri çekmeye çalışan HBH'nin 'Helsinki’de 90 gün yaşam denemesi' ismini koyduğu projeye şuana kadar tüm dünyadn 5 bin 330 kişi başvurdu. 

FİNLANDİYA İŞ İMKANI SUNACAK!

Katılımcılar arasından seçilecek 15 kişiyi Business Hub, havalimanından alarak Helsinki'yi gezdirecek. Seçilen 15 kişinin aileleri de yanında olabilecek. Daha sonra ülkeye adabte olabilmesi için katılımcıları kültürel eğitime tabi tutacak olan ajans bu eğitimde ülke hakkındaki her şeyi katılımcılara aktaracak. Kültürel eğitimden geçen katılımcılara iş bulma ve uzaktan çalışma imkanı sunulacak. 

UYUM SAĞLAYAN KİŞİLERE FİNLANDİYA OTURMA İZNİ VERECEK

Ülke seçerek ilk etapta 90 gün boyunca vize verdiği kişilere konut, okul ve kreş gibi hizmetler sunacak. Ancak kira ve ulaşım ücretini katılımcıların kendisin karşılaması bekleniyor. 90 gün sonunda Helsinki’ye uyum sağlayan kişilere ise oturma izni verilecek. Proje ile  ülkeye teknoloji alanında yetenekli isimlerin kazandırılması planlanıyor.

HELSİNKİ KORONAVİRÜSÜ HAFİF YAŞAYAN ÜLKELERDEN BİRİSİ

Helsinki, koronavirüs salgınından en az etkilenen şehirlerden birisi ve iş imkanı konusunda önemli bir şehir. Ülkenin sadece 15 kişiye 90 günlük vize ve daha sonra eğitimden geçenlere oturma izni vermesine rahmen başvurular rekor düzeyde. Projeye başvurmayan ya da kabul edilmeyen kişilerin de teknoloji ve diğer alanlarda Helsinki’yi cazibe merkezi olarak görmeye başladığı belirtiliyor. Finlandiya vizesi almanın şartları nelerdir?

LİNUX VE NOKİA İŞ GÜCÜ SORUNU YAŞAMIŞTI

Finlandiya’da daha önce açık kaynak işletim sistemi Linux, telefon üreticisi Nokia gibi büyük markalar ortaya çıkarken sonraki yıllarda artan talebi karşılayacak iş gücü sağlanamadığı için şirketler büyük sorun yaşamıştı. Uluslararası ticaret ve yatırım teşvik ajansı Helsinki Business Hub (HBH) temsilcisi Johanna Huurre, “İyi bir eğitim sistemimiz var. Çok sayıda mühendis ve programcı yetişiyor ama talep öyle fazla ki bunlar yetmiyor” şeklinde konuştu. Huurre, “Program sayesinde yetenekli kişiler sadece Finlandiya’ya değil dünyanın birçok yerine yayılma fırsatı bulacaktır” dedi.

İstanbul Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: 0532 231 92 08

Mobil: 0212 530 04 25

Fax: 0212 530 04 25

Mail: [email protected]

Web: https://ivm.com.tr/


4.8 / 5 ( 337 votes)