0541 963 1714 [email protected]
No:19 Teceddüt sk. Aksaray, İstanbul

Ege’de turizm kapışması hızlandı!

Ege, Türkiye ile Yunanistan arasında turizm kapışmasına sahne oluyor.

Türkiye, Ege’ye daha fazla turist çekmek için ‘TurkAegean’ adıyla tanıtım başlattı. Ege’yi turizmde kendi bölgesiymiş gibi gören Yunanistan’dan tepkiler gecikmedi. Türkiye tanıtım dozunu arttırmaya hazırlanıyor.

ALPARSLAN: EGE'NİN TÜRKİYE'NİN TURİZM MARKASI OLDUĞUNU GÖSTERECEĞİZ

TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu’na bir sunum yapan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan, “Yunanistan, Ege’yi bir nevi kendi bölgesiymiş gibi dünyaya algılattığı için ciddi tepkiler de gösterdi. Biz önümüzdeki yıl bunu daha da güçlü bir şekilde yaparak Ege’nin Yunanistan’a ait değil, Türkiye’nin de bir bölgesi, bir turizm markası olduğunu gösterip oranın payını da elbette arttıracağız” dedi.

Hürriyet'ten Umut Erdem'in haberine göre Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Turizm, Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA), 2019 yılında Türkiye’ye gelen yabancı turistlerin dağılımını masaya yatırdı. Turistlerin yüzde 40’ının Akdeniz, yüzde 40’ının Marmara, yüzde 10’unun Ege, kalan yüzde 10’unun da Anadolu’ya geldiği belirlendi. Ege ile Anadolu’nun paylarının arttırılması için çalışmalara başlandı. TGA, Ege için özel tanıtım programını devreye soktu.

Eylülde Almanya’da beş şehirde “TurkAegean” ve “Choose Your Memories” kampanyaları ile 5 bin 683 açık hava alanında yer alındı. Rusya, Hollanda, Belçika’da reklamlar yayınlandı.

Her yıl yayınlanan ve gastronomi dünyası tarafından ilgiyle takip edilen “The World’s 50 Best Restaurants – 50 Best Discovery” organizasyonu ile birlikte dijital tanıtım çalışması yapıldı. Dünyadan en iyi restoranların tanıtıldığı “50 Best Discovery” bölümünde İstanbul ve Bodrum’un ardından İzmir kampanyası başladı. Ünlü seyahat yazarı Tristan Rutherford’un İzmir’in gastronomik zenginliğini kaleme aldığı makalesi sitede yayına alındı. 9-12 Eylül’de İzmir’de Almanya’dan gelen toplam 34 tur operatörü ağırlandı.

Kampanyada Datça, Foça, Çeşme, Didim, Urla, Seferihisar, Akyaka, İzmir, Cunda, Ayvalık, Bodrum, Kuşadası ve Asos bölgeleri öne çıkıyor. Tanıtım çalışmaları ‘Gör’, ‘Tat’, ‘Dokun’, ‘Kokla’, ‘Dinle’, ‘Yapmadan Dönme’ ve ‘Ege Rotaları’ kategorilerinde gerçekleşiyor. Gör’de, İzmir’de UNESCO’nun iki kültürel miras alanı olan Efes ve Bergama vurgusu dikkat çekiyor. ‘Tat’ta kumru, boyoz, kabak çiçeği dolması, incir, üzüm, zeytin de var. ‘Dokun’da Alaçatı, Pamukkale Travertenleri, Hierapolis Antik Kenti, Kleopatra Adası gibi yerler işaret ediliyor. ‘Kokla’ ile İzmir’de Çeşme Ruhu, Muğla’da Bodrum’un Yedi Koyu gibi alanlar öne çıkarılıyor. ‘Dinle’de ise Muğla’da Sualtı Dünyası ile Denizli’de Zeybek Havası var.

 

İstanbul Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: 0532 231 92 08

Mobil: 0212 530 04 25

Fax: 0212 530 04 25

Mail: [email protected]

Web: https://ivm.com.tr/

4.8 / 5 ( 299 votes)