0541 963 1714 [email protected]
No:19 Teceddüt sk. Aksaray, İstanbul

Dünyada aşılama hangi aşamada?

Koronavirüs salgını tüm dünyada hızla artıyor. Öte yandan bazı ülkelerin aşılamadaki başarısı vaka sayılarına yansırken diğer ülkeler de aşılamaya hız vermeye çalışıyor.

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı son verilere göre (24 Nisan) 21 milyon 63 bin 448 doz koronavirüs aşısı uygulandı. Diğer ülkelerle kıyaslandığında Türkiye, ABD, Çin, Hindistan, İngiltere, Brezilya ve Almanya'dan sonra en çok aşı yapan ülkelerden birisi. Öte yandan nüfusu yüzbinlerle ifade edilen Cebelitarık, Butan ve Falkland Adaları gibi ülkeler halklarının çoğunluğunu aşılayarak aşı yarışında öne geçtiler. Bu ülkelerden nüfus bakımından daha fazla orana sahip İsrail, İngiltere ve Şili gibi ülkelerde de nüfus bağışıklık oranı sağlandı. Ayrıca ülkelerin paylaştığı veriler göz önüne alındığında şuana kadar dünya genelinde 590 milyon kişiye koronavirüs aşısı yapıldı.AVRUPA ÜLKELERİ GEÇTİĞİMİZ HAFTA AŞILAMAYA HIZ VERDİ

3’ncü dalganın yaşandığı Avrupa’da geçtiğimiz hafta aşılama hızları arttı. Fransa, Almanya ve İtalya'da yapılan aşılama çalışmalarında geçtiğimiz hafta gözle görülür bir artış kaydedildi. Bu ülkelerde şu anda nüfusun en az yüzde 18'i ilk doz aşıyı yaptırmış durumda. Avrupa'da koronavirüsten en çok etkilenen ülke olan İngiltere'de ise aşılananların nüfusa oranı yüzde 48'i geçti ve Avrupa Birliği üyesi ülkelerine büyük fark attı.


ÇİN, ALMANYA, RUSYA, ABD VE İNGİLTERE AŞI ÜRETİMİNDE ÖNDE

Şuana kadar aşı olan 590 milyon kişinin çoğunluğu Çin, Almanya, Rusya, ABD ve İngiltere'de üretilen aşılardan oldu. Bazı ülkeler birden fazla aşı firmasıyla anlaşırken, zengin ülkelerin ihtiyacından fazla aşı sipariş etmesiyle yoksul ülkelerin aşıya ulaşamaması acı bir gerçek. Brüksel henüz aşıların geliştirme aşamasında iken birden fazla firma ile Avrupa Birliği'nin 450 milyonluk nüfusuna yetecek kadar aşı için ön sipariş anlaşmaları imzaladı. Aşıların ilk partisi, ülkelerin nüfuslarına orantılı olarak 26 Aralık'tan itibaren dağıtılmaya başlandı. Ancak aşı tedariğinde anlaşmanın gerisinde kalındı.


İstanbul Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: 0532 231 92 08

Mobil: 0212 530 04 25

Fax: 0212 530 04 25

Mail: [email protected]

Web: https://ivm.com.tr/

4.8 / 5 ( 353 votes)