0541 963 1714 [email protected]
No:19 Teceddüt sk. Aksaray, İstanbul

Dünya Sağlık Örgütü aşı pasaportu hakkında ne söylüyor!

Avrupa’nın ve İngiltere’nin onay verdiği aşı pasaportu konusunda Dünya Sağlık Örgütü, uyarılarda bulunuyor. Örgüt hem sağlık açısından hem de yasal yönden bu uygulamanın doğru olmayacağını öne sürüyor.

Tüm dünya aşı pasaportuna sıcak yaklaşıyor. Birçok ülke altyapının kurulması için çalışmalara başlamış durumda. Yüzlerce turizm firması özellikle Avrupa’da uygulamanın yaz gelmeden başlamasını istiyor. Ancak uygulamanın olumlu yanlarının yanında olumsuz yanları da dillendirilmeye başlandı. Aşı pasaportunun bilimsel olmadığını, sağlık yönünden ve yasal yönden sorunlarının bulunduğunu belirten Dünya Sağlık Örgüt, uygulamaya temkinli yaklaşıyor.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ, “ÖNCE RİSKLER AZALTILMALIDIR”

‘Uluslararası Seyahat Edenler İçin Covid-19 Aşı Kanıtı’ raporunu yayımlayan Dünya Sağlık Örgütü, raporunda şu ifadelere yer verdi, “Otoriteler, Covid-19 aşı sertifikasını uluslararası seyahatlerde gidiş veya dönüşte bir koşul olarak getirmemelidir. Aşıların bulaşmayı azaltmadaki etkinliği ile ilgili hala bilinmeyen kritik noktalar var. Aşılanmış insanlar, seyahatlerde riskleri azaltan önlemlerden muaf tutulmamalıdır” ifadeleri kullanıldı.

SALGINA BİLİMSEL YAKLAŞILMASI GERKİYOR!

Aşıların etkinliğinin ve ne kadar süre koruyucu olduklarının analiz edilmesi gerektiğini belirten Dünya Sağlık Örgütü, bu gibi araştırmaların sonuçlarına ulaşmadan açılmayı ve kurallardaki esnetilmenin kötü sonuçlar verebileceğini belirtiyor. Koronavirüsün sürekli mutasyon geçirdiğini ve aşıya erişemeyen çok fazla ülkenin ve insanın bulunmasının risk olduğunu belirten Dünya Sağlık Örgütü, konuya bilimsel yaklaşılmasını istiyor. Seyahatlerde aşılamanın bir koşul olarak dayatılmasının sınırlı sayıdaki aşıya küresel ölçekte erişimi engelleme potansiyeli doğuracağını kaydeden Dünya Sağlık Örgütü, bunun da ülkeler ve dünya ölçeğinde aşının etkisini maksimize etmenin önüne geçeceğine dikkat çekti.

YASAL AÇIDAN DA SORUN VAR!

Dünya Sağlık Örgütü ayrıca, konunun yasal boyutuna da dikkat çekti. Uluslararası Sağlık Tüzüğü'nün 196 ülke tarafından imzalandığını kaydeden DSÖ, konunun yasal yönüne de dikkat çekti. Şu anda ülkelerin 'aşı pasaportu' talep edebileceği tek salgının sarı humma olduğunu ifade eden DSÖ, Covid-19 aşı pasaportunun seyahatleri kolaylaştırma işlevinin olabileceğini ancak bunun zaman alacağını belirtti.

İstanbul Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: 0532 231 92 08

Mobil: 0212 530 04 25

Fax: 0212 530 04 25

Mail: [email protected]

Web: https://ivm.com.tr/

4.8 / 5 ( 309 votes)