0541 963 1714 [email protected]
No:19 Teceddüt sk. Aksaray, İstanbul

Diyanet’ten kritik hac ve umre açıklaması!

Diyanet İşleri Başkanlığı, yaşanan koronavirüs salgını nedeniyle 2020 yılında iptal edilen hac ve umre ibadetleriyle ilgili önemli bir açıklama yayımladı.

Hac ve umre ziyaretleri 2020 yılında iptal edilen kişilerle ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada, “2020 yılı hac ibadeti Covid-19 salgını nedeniyle yapılamadığı için hacı adaylarının kura ve kayıt hakları 2021 yılı için de devam etmektedir” denildi.

UMRE ZİYARETLERİ İPTAL EDİLDİ

Öte yandan Türkiye’nin Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı ile görüşmelerinin sürdüğü belirtildi. 2021 yılı hac ibadeti için Suudi Arabistan’dan yapılacak bir açıklamanın sıra bekleyen hacı adayları ile paylaşılacağı kaydedildi. Suudi Arabistan normalleşme tarihini Ramazan Bayramı sonuna erteledi. Bu denenle ülke bu sene umre ziyaretine izin vermeyecek.

DİYANET’TEN YAPILAN AÇIKLAMANIN TAM METNİ!

Konuyla ilgili olarak Diyanet’ten yapılan açıklamada, "2020 yılı hac ibadeti Covid-19 salgını nedeniyle yapılamadığı için hacı adaylarının kura ve kayıt hakları 2021 yılı için de devam etmektedir. Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı ile 2021 yılı hac ibadetine ilişkin görüşmeler sürmektedir. Görüşmeler neticesinde alınacak kararlar kamuoyu ile paylaşılacaktır. Ayrıca Suudi Arabistan'ın normalleşme sürecini Ramazan Bayramı sonrasına ertelemesi nedeniyle ülkemizden umre ziyaretleri de yapılamayacaktır" ifadeleri kullanıldı. Öte yandan ülkenin Türkiye için kaç kontenjan ayıracağı merak konusu. Suudi Arabistan yaşanan salgın nedeniyle hac kontenjanını kısmayı düşünüyor.

MÜZE ZİYARET SAATLERİNE REVİZYON

Ramazan Ayı’nda özellikle büyükşehirlerde adet haline gelmiş saray, köşk, kasır ve müze ziyaretleriyle ilgili önemli bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı’na bağlı saray, köşk, kasır ve müzelerin ziyaret saatlerinin yeniden düzenlendiği belirtildi. Yeni düzenlemeyle, tüm gişelerin açılış-kapanış saatleri 09.00-17.00 olarak belirlendi. Topkapı, Dolmabahçe ve Beylerbeyi Sarayları pazar günleri ziyarete açık olacak. Topkapı Sarayı salı günleri, Dolmabahçe ve Beylerbeyi Sarayları ise pazartesi günleri ziyarete kapalı olacaktır. Diğer kasır ve müzeler, pazar günleri ziyarete kapalı olacak.

İstanbul Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: 0532 231 92 08

Mobil: 0212 530 04 25

Fax: 0212 530 04 25

Mail: [email protected]

Web: https://ivm.com.tr/

4.8 / 5 ( 317 votes)