0541 963 1714 [email protected]
No:19 Teceddüt sk. Aksaray, İstanbul

Danimarka aşı olanlar kişilere kapılarını açacak!

Danimarka tüm Avrupa Birliği (AB) ülkelerine örnek olabilecek bir adım attı. Ülke iki doz aşıyı olan kişilere kapılarını açmaya hazırlanıyor. Karar şu anlık AB üyesi ülke vatandaşları ve Schengen Bölgesi ülkeleri için geçerli ancak uygulamanın kısa süre içerisinde diğer dünya ülkesi vatandaşları için de uygulanması planlanıyor.

Danimarka koronavirüs sürecinde attığı adımlarla kendisinden söz ettirmeye devam ediyor. Bazı işletmelerin yeniden açılması için pasaport programını hayata geçiren Danimarka, şimdi de aşı olan kişilere kapıları açmaya hazırlanıyor. Ancak şimdilik bu uygulama AB üyesi vatandaşları ve Schengen Bölgesi ülkeleri için geçerli. Bu kişilerin negatif koronavirüs testi sunması veya ülkeye girdikten sonra karantinada kalması istenmeyecek. Dışişleri Bakanlığı, bu ülkelerden koronavirüs aşısı olan herkesin mayıstan itibaren Danimarka'ya girebileceğini duyurdu.

​CORONAPAS UYGULAMASI BAŞLATILDI

Danimarka Parlamentosu’nda oylanan ve kabul edilen kararlara göre 21 Nisan tarihinden sonra sınırlar aşamalı olarak açılacak. 1 Mayıs itibarıyla da vaka sayılarının görece az olduğu AB üyeleri veya Schengen Bölgesi ülkelerinden, turistler de dahil olmak üzere, aşının iki dozunu da olmuş kişiler Danimarka'ya kabul edilecek. Negatif koronavirüs testi sonucu talep edilmeyecek, karantina zorunluluğu da olmayacak. Ay başında 'Coronapas' uygulamasının başlatıldığı Danimarka'da aşının iki dozunu da olanlar ve testi negatif çıkanlar belirli işletmelere girebiliyor.

VİZE ALACAKLAR ŞİMDİDEN BAŞVURMALI

Avrupa Birliği ülkeleri Türk vatandaşlarına şu anlık acil durumlar dışında vize vermiyor. Ancak 2021 yaz tatilini Avrupa’da geçirmek isteyenlerin şimdiden başvurmasında fayda var. Birçok AB ülkesi 2021’in Haziran ayında sınırlarını turistlere açması bekleniyor. Bu kapsamda 3 aylık vize için şimdiden başvurulması öneriliyor.

İstanbul Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: 0532 231 92 08

Mobil: 0212 530 04 25

Fax: 0212 530 04 25

Mail: [email protected]

Web: https://ivm.com.tr/

4.8 / 5 ( 250 votes)