0541 963 1714 [email protected]
No:19 Teceddüt sk. Aksaray, İstanbul

Çin’den Avrupa Birliği’ne misilleme! Çin aşısı şartı

Avrupa Birliği’nin hazırlıklarını sürdürdüğü aşı pasaportu uygulamasına getirilen birliğin onayladığı aşılar kabul edilecek şartına Çin, aynı şekilde cevap verdi. Konuyla ilgili Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği’nin resmi internet sitesinde açıklama yapıldı.

Avrupa Birliği aşı pasaportu uygulamasına Çin aşısını almazken, Çin’den de benzer bir karşılık geldi. Koronavirüs salgını nedeniyle kısmi olarak sınırlarını turistlere kapatan Çin, turizm sezonuyla birlikte kapılarını yeniden açmak için hazırlanıyor. Ancak ülkeden Çin vizesi alabilmek için Çin aşısının yaptırılması gerekiyor. Konuyla ilgili Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği açıklamalarda bulundu. Büyükelçiliğin resmi internet sitesinde yayınladığı bildiride, "15 Mart 2021 tarihinden itibaren, Çin'de üretilen Covid-19 aşılarıyla aşılanmış ve Türkiye Sağlık Bakanlığı’ndan aşı sertifikası almış kişilerin vize başvurusunda bulunabileceği" açıklandı.

VİZE İÇİN ÇİN ÜRETİMİ AŞI YAPTIRILMALI

Öte yandan Çin şuan her turiste izin vermiyor. Şu anlık yürürlükte olan şartlara göre İş veya ticaret için Çin'e gidecek olanlar veya ailevi sebeplere dayalı "acil insani ihtiyaçlar" için vize başvurusunda bulunabilecek. Her halükarda vize başvurusunda bulunanların Çin üretimi aşılarını yaptırmış olması gerekecek. Çin, Türkiye’de paylaştığı bildiriyi aralarında ABD, İtalya ve Hindistan gibi ülkelerinde bulunduğu birçok ülkeye gönderdi. Ancak gönderilen ülkelerin çoğunda Çin aşısı resmi sağlık kuruluşlarınca onaylanmış değil.

AVRUPA BİRLİĞİ AŞI PASAPORTU KONUSUNDA TASLAK METİN YAYIMLADI

Avrupa Birliği Komisyonu çalışmalarını sürdürdüğü aşı pasaportu konusunda üye ülkelere taslak metin gönderdi. Taslak metine göre aşı pasaportunda sadece birliğin onay verdiği aşılar yer alabilecek. Taslak bu haliyle birlik üyeleri tarafından onaylanırsa Çin aşısı olanlar Avrupa Birliği ülkelerine gidemeyecek.

İstanbul Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: 0532 231 92 08

Mobil: 0212 530 04 25

Fax: 0212 530 04 25

Mail: [email protected]

Web: https://ivm.com.tr/

4.8 / 5 ( 269 votes)