0541 963 1714 [email protected]
No:19 Teceddüt sk. Aksaray, İstanbul

Avrupa kapılarını 1 Temmuz’da açacak!

Türkiye Yunanistan ile aşı sertifikası konusunda anlaştı Avrupa Birliği ile de anlaşma masasında. Türkiye, Çin ve Rus aşısının da kabul edilmesini istiyor. Eğer bu aşılar da Avrupa Birliği tarafından kabul ederse turistik ziyaret konusunda sorun kalamayacak.

Avrupa Birliği Aşı Pasaportu 1 Temmuz’da hayata geçecek. Türkiye de, bu gelişmelere göre Avrupa Birliği ile anlaşmada ilk adımı attı. Yunanistan ile varılan mutabakat ile aşıların karşılıklı tanınması konusunda anlaşma sağlandı. Böylece Türkiye, AB tarafından hazırlanan “Aşı Pasaportu”na girmiş olacak. Türkiye'de aşı yaptıranların bilgileri görülecek ve vize randevularının da önü açılacak. AB üyesi olan Yunanistan ile yapılan anlaşma Avrupa Birliği'nin diğer üye ülkelerini de kapsayacak şekilde genişletilecek. Türkiye ile AB'nin en büyük ve güçlü ülkesi Almanya arasında da kısa süre sonra bu yönde anlaşma sağlanacağı kulislerde konuşuluyor. Şu an için görüşme takviminin tam tarihleri bilinmiyor.

TÜRKİYE İLE ALMANYA ARASINDA TEST VE KARANTİNA ANLAŞMASI YAPACAĞIZ

Alman Sağlık Bakanı Jens Spahn, geçen hafta yaptığı açıklamada, “Türkiye ile Almanya arasında test ve karantina anlaşması yapacağız. Seyahatler böyle mümkün olacak” demişti. Gelecek günlerde Almanya ve Avrupa Birliği ile Türkiye arasında bir görüşme gerçekleşeceği, burada bu anlaşmanın içeriğinin netleşmesi bekleniyor. Anlaşma sağlanırsa, Türkiye'de BioNTech olanların dışında, Çin aşısı yaptırmış olanlar da vize alabilecek. Anlaşma sağlanamazsa, vize randevuları 30 Eylül'e kadar kapalı kalmaya devam edecek. Türkiye'nin risk bölgesinden çıkmasına göre, vizelerin o tarihte açılıp açılmayacağına karar verilecek.

TÜRKİYE AVRUPA BİRLİĞİ İLE ŞU KONULARDA ANLAŞMAK İSTİYOR

Türkiye ile AB arasındaki anlaşmanın şu konuları kapsayacağı sanılıyor:

1- AŞILARIN KARŞILIKLI TANINMASI: Türkiye'de ve AB'de yapılan aşıdan olanların bilgileri karşılıklı olarak tanınacak. Ortak bir bilgi bankasında görülmese bile, çok dilli aşı belgeleri her iki taraf için de geçerli olacak. Böylece iki doz (Johnson&Johnson’dan bir doz) aşı yaptırmış olanlar, bunu kanıtlarsa vize randevusu alabilecek, seyahat serbestisi olacak.

2- TEST- KARANTİNA KURALI: Aşı yaptırmayanlar, test ve karantina yükümlülüğü ile seyahat edebilecek. Türkiye'den AB'ye; AB'den Türkiye'ye en geç 72 saatlik negatif testle gidilecek. AB'ye bu testle gelenler 5 gün karantinada kalacak. Sonra bir daha negatif sonuç getirecek. Getiremezse karantina 14 güne kadar uzayabilecek.

3- ACİLİYET ŞARTI KALKACAK: Bu iki koşulda anlaşma sağlanırsa, vize randevusu için “aciliyet şartı” kalkacak. Ama vize alacakların eskisi gibi gerekçesini ispatlaması gerekecek. Diplomatik pasaport, yeşil ve gri pasaport sahipleri de, anlaşma sağlanırsa “AB'ye ziyaret için acil nedeni” göstermek zorunda kalmayacak ama “giriş nedenini, davetiyesini” sınırda göstermeye devam edecek.

İstanbul Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: 0532 231 92 08

Mobil: 0212 530 04 25

Fax: 0212 530 04 25

Mail: [email protected]

Web: https://ivm.com.tr/

4.8 / 5 ( 225 votes)