0541 963 1714 [email protected]
No:19 Teceddüt sk. Aksaray, İstanbul

Avrupa İlaç Ajansı’ndan AstraZeneca için karar! Yararı zararından fazla

AstraZeneca koronavirüs aşısı birçok ülkede ikinci bir emre kadar durduruldu. Başta Danimarka olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde aşı olduktan sonra ölen kişiler için soruşturma başlatıldı. Konu hakkında Avrupa İlaç Ajansı devreye girdi. Aşıyı yeniden inceleyen kurum, ‘Yararı zararından fazla’ kararı aldı.

Koronavirüs birçok ülkede hızını kaybetmeden devam ediyor. Bu hızı kesmenin şu analık tek yolu aşılamayı hızlandırmak. Ancak bu konuda başta Avrupa olmak üzere birçok ülkede istenmeyen durumlarla karşılaşılabiliyor. Bu sorunların başında AstraZeneca kaynaklı olduğu düşünülen ölümler geliyor.

ALMANYA, FRANSA VE İTALYA GİBİ BİRÇOK ÜLKE AŞIYILAMAYI DURDURDU

Oxford Üniversitesi ile AstraZeneca ilaç firmasının birlikte geliştirdiği korona aşısının Danimarka başta olmak üzere birçok ülkede ölümlere neden olduğu soruşturuluyor. Bu nedenle birçok ülke ikinci bir emre kadar aşının kullanımını yasakladı. Aşı ile ilgili iddiaların arasında kandaki pıhtılaşmayı tehlikeli oranda hızlandırdığı ve ölümlere neden olduğu yer alıyor. Bu iddiayı gündeme getiren Almanya, Fransa ve İtalya başta olmak üzere aşının kullanımını durdurarak aşıyı incelemeye aldı.

AŞININ YARARI ZARARINDAN FAZLA!

Bu gelişmeler ışığında Avrupa İlaç Ajansı (EMA) çalışanları acil gündem ile toplandı. Durumu masaya yatıran uzmanlar, AstraZeneca aşısıyla ilgili kararını verdi. Toplantının ardından EMA Genel Direktörü Emer Cooke açıklamalarda bulundu. Cooke aşının yararının zararından fazla olduğunu ve aşılamaya devam edilmesi gerektiğini belirtti. Cooke, “Tespit edilen durumlar, genel popülasyona oranla çok yüksek görünmüyor. Ortaya çıkan etkiler, belli bir alt grubu etkiliyor olabilir. Bununla ilgili araştırmaların sürdürülmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“İNSANLARIN PANİK YAPMASINI İSTEMİYORUZ”

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), söz konusu iddialar ve kullanımın durdurulması sonrası önemli uyarılarda bulunmuştu. DSÖ'nün üst düzey yetkililerinden Soumya Swaminathan, aşının kullanılmaya devam etmesini isterken, “İnsanların panik yapmasını istemiyoruz. Ülkelere AstraZeneca aşısı uygulamaya devam etmelerini öneriyoruz. Şu ana kadar yaşananlarla aşılar arasında bir bağlantı bulamadık” ifadelerini kullandı.

İstanbul Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: 0532 231 92 08

Mobil: 0212 530 04 25

Fax: 0212 530 04 25

Mail: [email protected]

Web: https://ivm.com.tr/

4.8 / 5 ( 380 votes)