0541 963 1714 [email protected]
No:19 Teceddüt sk. Aksaray, İstanbul

Avrupa Birliği ülkeleri yeni seyahat kuralları üzerinde anlaştı!

Avrupa Birliği Konseyi, AB ülkelerine yapılacak zorunlu veya normal seyahatlerle ilgili önemli bir karar oldu. Birlik üyesi tüm ülkeler seyahatten 72 saat önce negatif koronavürüs testi talep edecek.

Avrupa Birliği (AB) Konseyi'nden seyahatlerle ilgili önemli bir açıklama yapıldı. Konsey koronavirüs ile mücadele kapsamında birlik ülkeleriyle yeni bir tavsiye kararı üzerinde anlaştıklarını belirtti. Yapılan anlaşmaya göre AB dışından yapılacak zorunlu olan veya olmayan tüm seyahatlerde en fazla 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu koronavirüs testi talep edilecek. Nakliye ve sınır çalışanları ile denizciler bundan muaf tutulabilecek.

14 GÜNE KADAR KARANTİNA VE YENİ TEST İSTEYEBİLECEK

Ancak mutasyona uğramış koronavirüs türlerinden birinin tespit edildiği bir AB ülkesinden başka bir AB ülkesine gidecek nakliye işçileri ülkesini terk etmeden önce hızlı antijen testi yaptırması gerekebilecek. Ayrıca bu alınan negatif koronavirüs kararına ek olarak AB ülkeleri gelen turistlerden 14 güne kadar karantina ve karantina sürecinde koronavirüs testi isteyebilecek

AVRUPA ZORUNLU OLMAYAN SEYAHATLERE YÖNELİK DÜZENLEMEYE GİTTİ

Avrupa Birliği, zorunlu olmayan seyahatlere yönelik yeni düzenlemeler getirdi. Alınan karara göre, bir ülkeye yönelik kısıtlamanın kaldırılması için son 14 günde yeni koronavirüs vaka sayısının 100 bin kişide 25'ten az olması, son 7 günde 100 bin kişi başına en az 300 testin yapılmış olması, son 7 günde pozitif test sonucunun yüzde 4'ten az olması ve o ülkede virüsün türlerinin tespit edilmemiş olması gerekecek. Bu verilerin Avrupa Hastalık Önleme ve Koruma Merkezi tarafından onaylanmış olması istenecek.

DİJİTAL COVİD SEYAHAT UYGULAMASI İÇİN GERİ SAYIM

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), dijital Covid Seyahat Kartı uygulamasının birkaç hafta içinde başlayacağını duyurdu. Dijital kartlar, iOS ve Android platformlardan ücretsiz olarak indirilebilecek. Bu kartta yolcuların koronavirüs testi ve aşı bilgileri bulunacak. Kartta, testler ve aşıların yetkili kurumlar tarafından yapılıp yapılmadığı bilgisi de yer alacak.

İstanbul Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: 0532 231 92 08

Mobil: 0212 530 04 25

Fax: 0212 530 04 25

Mail: [email protected]

Web: https://ivm.com.tr/

4.8 / 5 ( 269 votes)