0541 963 1714 [email protected]
No:19 Teceddüt sk. Aksaray, İstanbul

Avrupa Birliği’nden vatandaşlarını geri almayan ülkelere vize yaptırımı!

Avrupa Komisyonu, vatandaşlarını geri almayan ülkelere vize yaptırımı uygulamaya hazırlanıyor.

Avrupa yaşamını teşvik etmekten sorumlu Avrupa Komisyonu üyesi Margaritis Schinas, Avrupa Birliği’ne gelen ve vatandaşı olmayan kişilerin ülkeleri tarafından geri alınmasını teşvik etmek için çalışmalar yürütüldüğünü belirtti. Yapılan çalışmalar kapsamında hazırlanan plan göç sayısının fazla olduğu ülkelerdeki zenginlere baskı kurmak konusunu içeriyor. Bu baskının da ilk maddesi ülkeye ve zenginlerine uygulanacak vize yaptırımı… Ülkelere ve zenginlere uygulanacak vize yaptırımları konusu yeni bir tartışma konusu doğurdu.

VİZE KODU UYGULAMASI!

Konuyla ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Schinas, "vize kodu" adı verilen yeni bir uygulama sayesinde 35 ülkeye vize verilmesini belirleyecek işbirliği derecelerini göreceklerini söyledi. Schinas, "Bu yeni bir araç. Şu anda değerlendirmenin ilk aşamasındayız. Bu nedenle, bu ülkelerin değerlendirmesini yeni tamamladık ve haziran ayında teklifler ve eylemler sunacağız. Bu süreç devam ediyor. Bu, göç politikasının dış boyutunu oluşturmak için önemli bir yeni araç " ifadelerini kullandı.

“ÜLKELERİN BİRLİKTE DAHA İYİ ÇALIŞMASI GEREKİYOR”

2020 yılında koronavirüs salgını, Avrupa ülkelerinin sınırlarını kapatması ve insan hareketlerinin engellenmesi nedeniyle göçmen sayısı büyük oranda düştü. Ancak Avrupa hala daha göçmen konusunu çözmüş değil. Siyaset uzmanı Raphael Shilhav'a göre, ülkelerin birlikte daha iyi çalışması gerekiyor. Shilhav, "Komşu ülkeler ve daha zengin ülkeler arasında kesinlikle işbirliği olması gerekiyor. İşin gerçeği şu ki, dünyadaki mültecilerin çoğu daha fakir ülkelerde, eve çok yakın. Avrupa Birliği'ne yolculuk yapanlar. Bunu yeterli yeni yerleşim yeri olmadığı için yapıyor" ifadelerini kullandı.

“ONLARI BAŞKA BİR YERE GERİ GÖNDERMEYE GEREK YOK”

Shilhav, mültecilerin geri gönderilmesine karşı olduğunun altını çiziyor. Shilhav: "Bu, onların organize bir mekanizma yoluyla buraya gelmelerini sağlıyor. Bu insanlar Avrupa Birliği'nde kalmak için gelmişlerse, mülteciyseler, onları başka bir yere geri göndermeye gerek yok, bu sadece onların hayatlarını zorlaştırmak olur." Planla ilgili daha fazla ayrıntının birkaç ay içinde açıklanması bekleniyor.

 

İstanbul Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: 0532 231 92 08

Mobil: 0212 530 04 25

Fax: 0212 530 04 25

Mail: [email protected]

Web: https://ivm.com.tr/

4.8 / 5 ( 312 votes)