0541 963 1714 [email protected]
No:19 Teceddüt sk. Aksaray, İstanbul

Avrupa Birliği Dijital Aşı Pasaportu için hazırlıklara başladı!

Avrupa Birliği’nden (AB) Dijital Aşı Pasaportu için yeni bir açıklama yapıldı. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Dijital Aşı Pasaportu için mart ayında yasal düzenlemelere başlanılacağını belirtti. Ursula von der Leyen, hazırlanan çalışmanın birlik ülkelerine sunulacağını belirtti.

 

 Avrupa Birliği son günlerde Dijital Aşı Pasaportu uygulamasını yeniden gündemine aldı. Başlarda sıcak bakılmayan uygulama birçok birlik ülkesinin gündeme getirmesi ve salgının uzun süreceği endişesi nedeniyle tekrardan gündeme geldi. Aylar önce Yunanistan düşen turizm gelirleri nedeniyle konuyu AB Komisyonu’na taşımış ancak beklediği desteği görememişti. Mutasyona uğramış koronavirüs nedeniyle artan vaka sayıları ve kapanmalar birliği çıkar yol aramaya itmiş ve karşılarında Dijital Aşı Pasaportu uygulamasını bulmuşlardı.

 

DİJİTAL AŞI PASAPORTU UYGULAMASININ YASAL DÜZENLEMESİ BU AY İÇERİSİNDE SUNULACAK!

 

AB uygulamanın alt yapısını oluşturmak için aşı olanlara dijital belgeler çıkarmaya başladı. Ayrıca konu hakkında Avrupa Parlamentosu’na açıklamalarda bulunan AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, hazırlanma aşamasında olan yasal düzenlemenin mart ayı içerisinde birlik ülkelerine sunulacağını belirtti. Von der Leyen "Dijital yeşil belgenin nasıl görüneceğine dair soruya gelince, yasal düzenleme teklifini Mart ayında sunacağız" ifadelerini kullandı.

 

AŞI OLUNUP OLMADIĞI VE YAPTIRDIĞI TESTLER GÖRÜNTÜLENECEK!

 

Dijital Aşı Pasaportu uygulaması geçtiğimiz AB zirvesinde masaya yatırılmış ve Von der Leyen, "Gelecek aylarda teknik şartlarını oluşturmak istiyoruz" ifadelerini kullanmıştı. Von der Leyen, ayrıca üye ülkelerden konu hakkında destek istemişti. Dijital Aşı Pasaportu uygulamasında kişinin aşı olup olmadığı ve yaptırdığı test sonuçlarının görüntülenebilmesi amaçlanıyor.

 

YAZ DÖNEMİNE KADAR HAZIR OLABİLİR

 

Şubat ayında düzenlenen AB Liderler Zirvesi’nde birlik ülkeleri Dijital Aşı Pasaportu konusunda uzlaşmıştı. Almanya Başbakanı Angela Merkel de geçen hafta AB ülkelerinin devlet ve hükümet başkanlarının katılımıyla düzenlenen video konferanstan sonra yaptığı açıklamada, belgenin "Yaz dönemine kadar hazır olması için siyasi bir gereklilik oluştuğunu" kaydetmişti. Aşı belgesinin QR kodu ile görülebilmesi, insanların döküman olarak yanında ya da telefonunda taşıyabilmesi planlanıyor. Bu nedenle 27 üye ülkenin sistemlerinin bağlantılı olması gerekiyor. Bu dökümanın seyahat, restoran veya etkinliklerde kolaylık sağlayıp sağlamayacağı konusu ise henüz netleşmedi. Bu konuda her ülkenin kendisinin karar vermesi bekleniyor.

 

İstanbul Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: 0532 231 92 08

Mobil: 0212 530 04 25

Fax: 0212 530 04 25

Mail: [email protected]

Web: https://ivm.com.tr/

4.8 / 5 ( 276 votes)