0541 963 1714 [email protected]
No:19 Teceddüt sk. Aksaray, İstanbul

Aşı turizmi nedir? Hangi ülkelerde başlatıldı?

Koronavirüs salgını ile birlikte birçok firma aşı turizmi için kolları sıvadı. Yapılan rezervasyonlar kapsamında alınan kişiler aşıya kolay ulaşan ülkelere götürülerek hem tatil yapıyor hem de iki doz aşısını oluyor.

Bu kapsamda Avrupa'da bazı seyahat şirketleri turistlerin başka bir ülkeye giderek koronavirüs aşısı olmasına imkan tanıyan tur paketleri satmaya başladı. Norveçli seyahat ajansı World Visitor Rusya'da aşı olmak için iki farklı paket sunuyor. Bin 199 Euro’ya dileyenler bir ay içerisinde iki kere Rusya'ya giderek aşının her iki dozunu da olabiliyor. Ya da 2 bin 999 Euro’ya 22 gün boyunca Rusya'da lüks bir sağlık ve konaklama tesisinde kalarak tatilin başında ve sonunda aşılarını olabiliyor. Üçüncü bir seçenek ise Moskova aktarmalı olarak Türkiye'de bir termal otele tatile gitmek. Yakın bir zamanda Moskova Havalimanı'na aşılama merkezi kurulacak.

ALMANYA VE AVUSTURYA'DAN AŞI TURLARI

Alman seyahat acentası Fit Reisen şubat ayında aşı turları satmaya başladı. Fakat Almanya'nın Nisan ayında aşı kampanyasını hızlandıracağı beklentisi ile turlar askıya alındı. Fakat ülkede arzu edilen aşılama oranı yakalanmadığı için aşı turizmi yeniden bir seçenek haline gelebilir. Öte yandan Avusturyalı tur şirketi Impfreisen.at çok sayıda koronavirüs aşısına erişim garantisini veren tur için erken rezervasyon almaya başladı. Sitenin internet sitesinde "Avrupa Birliği'nin tüm Avrupa vatandaşlarına yetecek kadar aşı sağlayamamış olmasının ne yazık ki üzücü" olduğu vurgulanıyor. Şirket imkanı olmayanlar için ise en ucuz paketine gelen başvuruların onda biri kadarını mali durumunu kanıtlayanlara ücretsiz olarak sunuyor.

DEVLETLER AŞI TURİZMİNE NE DİYOR?

Aşı turizminin merkezinde Rusya'nın geliştirdiği Sputnik V aşısı bulunuyor. Moskova yönetimi henüz resmi bir izin vermedi fakat temmuz ayından itibaren Rusya'nın yurt dışından gelenlerin de aşılanmasını sağlayacak bir program başlatacağı rapor edildi. Sputnik aşısının resmi sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda üzerinde Sputnik V yazan bir uçağın yanında insanların olduğu fotoğrafla "Sputnik V aşısı Rusya'da, kim geliyor?" denildi.

TÜRKİYE'DEN SIRBİSTAN'A AŞI TURU YALANLANDI

Öte yandan Türk vatandaşlarının Sırbistan'da koronavirüse karşı aşılanabileceğine ilişkin yayımlanan reklamlar hem Türkiye'nin Belgrad büyükelçisi hem de Sırbistan'ın Ankara büyükelçisi tarafından yalanlandı. Sırbistan'ın mart ayının son haftasında komşu ülke vatandaşlarına çevrim içi randevu alarak aşı merkezlerine gelip Covid-19 aşısı olma imkanı sunmasının ardından, medyada Türk vatandaşlarının Sırbistan'da aşılanabileceğine ilişkin reklamlar yer almaya başlamıştı. Türkiye'nin Belgrad Büyükelçisi Hami Aksoy Sırbistan'da oturma izni olmayanların aşı yaptıramayacağını vurguladı.

İstanbul Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: 0532 231 92 08

Mobil: 0212 530 04 25

Fax: 0212 530 04 25

Mail: [email protected]

Web: https://ivm.com.tr/

4.8 / 5 ( 377 votes)