0541 963 1714 [email protected]
No:19 Teceddüt sk. Aksaray, İstanbul

Aşı kartı HES uygulaması üzerinden alınabilecek

Avrupa Birliği ülkelerinin gündeme getirdiği aşı kartı veya aşı pasaportu konusunda Türkiye çok önceden adım atmış ve aşı olanlara kartını e-nabız üzerinden vermeye başlamıştı. Aşı kartının yaygınlaşması ile birlikte Sağlık Bakanlığı bu evrakın Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden alınmasını kararlaştırdı.

2021 yazına çok az bir zaman kaldı. Binlerce Türk vatandaşı yoğun geçen 1,5 yılı yurt dışında güzel bir tatil ile unutmaya çalışacak. Ancak başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere birçok ülke ülkelerine gelecek turistlerden aşı kartı veya aşı pasaportu istiyor. Konuyla ilgili olarak Sağlık Bakanlığı daha önceden aşı kartlarının e-nabız üzerinden alınabilmesi için çalışma başlatmıştı. Ancak Hayat Eve Sığar uygulamasının daha yaygın olarak kullandığını belirten bakanlık aşı kartının uygulama üzerinde de alınması için çalışma başlattı. Çalışma kapsamında iki doz aşı olan Türk vatandaşları aşı kartını HES uygulaması üzerinden alabilecek.

AŞI KARTI HES UYGULAMASINDA

Konuyla ilgili olarak Sağlık Bakanlığı açıklamada bulundu. Yapılan açıklamaya göre iki doz koronavirüs aşısı olanlar isterse aşı kartlarını e-nabız’dan, isterlerse ise Hayat Eve Sığar uygulaması (HES) üzerinden alabilecek. Başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere birçok ülke 2021 yazından ülkelerine gelecek turistleri aşı kartına göre alacak. Aşı kartı olmayan kişiler karantina altına alınabilecek.

AŞI KARTI AŞI PASAPORTU OLARAK KULLANABİLECEK

Sağlık Bakanlığı daha önce hayata geçirdiği uygulamada, iki doz aş olmuş kişilere e-Nabız üzerinden 'koronavirüs aşı kartı' oluşturma imkanı vermişti ve bu kartın 'aşı pasaportu' olarak kullanılabileceğini belirtmişti.

SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN YENİ UYGULAMA

'Aşı pasaportu' uygulamasıyla ilgili çalışmalar sürerken, Sağlık Bakanlığı'ndan da yeni bir hamle geldi. Yapılan çalışmayla birlikte 'aşı kartı' artık Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden de alınacak. Bu kapsamda iki doz aşı olan kişiler uygulamaya girerek aşı kimlik kartı oluşturabilecek.

İstanbul Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: 0532 231 92 08

Mobil: 0212 530 04 25

Fax: 0212 530 04 25

Mail: [email protected]

Web: https://ivm.com.tr/

4.8 / 5 ( 238 votes)