0541 963 1714 [email protected]
No:19 Teceddüt sk. Aksaray, İstanbul

Alman turizmcilerden hükümete kapıları açın çağrısı

Alman turizm sektörü, Avrupa Birliği dışındaki ülkelerle de turizmin canlanmasını istiyor. Bu nedenle ülkedeki turizm temsilcileri diğer ülkelere de kapıların açılmasını istiyor.

Konuyla ilgili olarak Alman Sanayiciler Birliği (BDI) ve turizm sektörü birlikleri Almanya hükümetinden Avrupa Birliği dışındaki ülke vatandaşlarına da kapıların açılmasını istedi. Kamuoyuna açıklamalarda bulunan Alman Seyahat Acenteleri Birliği (DRV) CEO’su Dirk Inger, federal hükümetten “Aşı olanlar, hastalığı atlatanlar ve test olanlar için sıkı seyahat yasaklarını” kaldırmasını istedi. Alman Seyahat Acenteleri Birliği’nin bu açıklamasına Alman Sanayiciler Birliği (BDI) ve Alman Hava Taşımacılığı Endüstrisi Federasyonu ile birlikte turizm sektörü ve Alman Seyahat Acentaları Birliği de destek verdi. Kuruluşlar Almanya hükümetine verilen dilekçenin altına imzalarını attılar.

ÜÇÜNCÜ ÜLKELERLE İLGİLİ YASAKLAR KALKABİLECEK

Avrupa Birliği (AB) Konseyi üçüncü ülkelerle ilgili geçen hafta tavsiye kararı aldı. Alınan karara göre üçüncü ülkelerle ilgili seyahat yasağı aşı kampanyalarındaki ilerleme ve test olma durumunda kaldırılabilecek. Bazı AB ülkeleri söz konusu kararı derhal uygulamaya başladı ancak Almanya’nın bu konuda geride kaldığı dile getiriliyor.

RİSKSİZ ÜLKELERLE İLGİLİ KARANTİNA ZORUNLULUĞU KALDIRILMALI

Alman turizm sektörü Almanya hükümetinin bir an önce karar almasını istiyor. Temsilciler karantina ve negatif koronavirüs uygulamasının sadece riskli ülkeler için uygulanmasını istiyor. Risk bölgesi olmayan bölgelerden gelenler için test zorunluluğu olmasının orantısız olduğu ve gereksiz yere seyahat sürecini karmaşıklaştırdığı belirtildi. Üçüncü ülkelerden seyahat sürecini basitleştirmek için aşı olunduğuna, hastalığın atlatıldığına ya da test yapıldığına dair dijital kanıt sunulmasının yeterli olması gerektiği kaydedildi.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ’NÜN ONAYLADIĞI AŞILAR KABUL EDİLMELİ

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre çağrıda; üçüncü ülkelerden seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasının turizm sektörü için gerekli olduğu belirtilirken, Almanya’da birçok otel, restoran ve işletmenin turizm gelirine bağımlı olduğu hatırlatılarak yaz sezonunda sektörün canlandırılması için bunun gerekli olduğu belirtildi. AB ülkeleri geçtiğimiz hafta üçüncü ülkelerden seyahat kısıtlamalarını gevşetme kararı almıştı. Buna göre AB’de onaylanmış bir aşıyı yaptıran üçüncü ülke vatandaşları AB ülkelerine giriş yapabilecek. AB ülkelerinin Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) acil kullanım onayı almış aşılarla aşılanmış üçüncü ülke vatandaşlarına da giriş izni verebileceği belirtilmişti.

İstanbul Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: 0532 231 92 08

Mobil: 0212 530 04 25

Fax: 0212 530 04 25

Mail: [email protected]

Web: https://ivm.com.tr/

4.8 / 5 ( 209 votes)