0541 963 1714 info@ivm.com.tr
No:19 Teceddüt sk. Aksaray, İstanbul

Vietnam Vize İstiyor mu?

Vietnam, vize alımını şart koşan ülkeler arasındadır. Vietnam için alınan vizeler tek girişli ve kısa sürelidir. Farklı amaçlar dışında sıklıkla alınan vize türü Vietnam turistik vizesidir. Ancak vietnam turist vizesi ile turistlik dışında çalışma gibi faaliyetlerde bulunmanız mümkün değildir. Eğer farklı bir faaliyette bulunduğunuz tespit edilirse cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. Vietnam turistik vizesi alımında önemli şartlardan biri de pasaportların son 10 yıl içerisinde temin edilmiş olmasıdır. Ayrıca 6 aydan eski olan pasaportlar da kabul edilmemekle birlikte en az 2 sayfanın boş olması gerekmektedir. Resmi pasaport sahibi vatandaşlar, Vietnam ziyaretlerini 90 günden fazla tutmadıkları sürece vize işlemlerinden muaf tutulmaktadırlar. Diğer tüm vatandaşlar seyahat süresi bulunmaksızın vize almak zorundadırlar.

Vietnam Vizesi Nasıl Alınır?

Vietnam turist vizesi alabilmenin iki yolu mevcuttur. İlk yol Vietnam Konsolosluğu'na yapılabilecek olan şahsi başvurudur. Vietnam vizesi için şahsi başvurular sadece Vietnam Ankara Başkonsolosluğu'na yapılabilmektedir. Diğer yol ise şahsi başvuru ile uğraşmadan vietnam vizesi üzerine faaliyet gösteren temsilci firmalar ve yetkililer aracılığıyla yapılan başvurulardır. Gerekli evrakları yetkililere teslim etmeniz halinde sizin adınıza başvuru gerçekleştirilebilmektedir. Doğru ve eksiksiz bir şekilde evrakları teslim etmediğiniz takdirde başvurular yapılamayacaktır. Turistik vize için Vietnam, C1 belgesini zorunlu tutmaktadır. Bu belgeye sahip olmamanız durumunda başvurularınız gerçekleştirilmemektedir. Tüm belgelerin değerlendirilmesi üzerine olumlu sonuçlarla vietnam vizesini elde etmiş olursunuz. Vietnam vizeleri her ne kadar 10-18 iş günü içerisinde sonuç veriyor olsa da remi tatil ya da yoğun günlerden dolayı uzayabilmektedir. Ayrıca Türkiye üzerinden yabancı pasaport sahibi vatandaşların yaptığı başvuruların sonuçlanması  da belirlenen iş günü sürelerinden daha sonrasına sarkabilmektedir.

Vietnam Vize Ücreti Ne Kadardır?

Vietnam için alınacak vize ücreti, şartlara ve vize türlerine göre değişiklikk gösterebilmektedir. Vietnam vize başvuruları tek veya çok girişli olacak şekilde yapılabilmektedir. Tek girişli olarak yapacağınız vize başvurusunda ücret 80 dolar iken çok giirişli şekilde yapacağınız vize başvuru ücreti 175 dolardır. Başkonsolosluklar yabancı pasaport sahiplerinden farklı vize ücreti talep edebilmektedirler.

Vietnam Vizesi Nereden Alınır?

Vietnam vizesi almak isteyen vatandaşlar Türkiye sınırları içerisinde başvurularını sadece Vietnam Ankara Büyükelçiliği'ne yapabilmektedirler. Vietnam üzerine yetkili olan tek merci Ankara'da yer almaktadır. Şahsi ya da yetkililer başvurularını sadece buradan gerçekleştirebilmektedirler.

Vietnam Vizesi Gerekli Evraklar Nelerdir?

Her ülkenin vizesinde olduğu gibi Vietnam vizesi gerekli evraklar da bulunmaktadır. Bunlar;

         C1 belgesi (Davetiye)

         Son 6 ayda çekinilmiş a adet biyometrik fotoğraf

         Vietnam vize başvuru formu

         Nüfur cüzdanı fotokopisi

         Konaklama ve yolculuk rezervasyon bilgileri dökümü

şeklindedir.

         Vietnam vizeleri için ileri bir tarih söz konusu değildir. Bu nedenle seyahat tarihlerinizin doğru bir şekilde organize edilmesi önemlidir.

         Vietnam vizelerinin değerlendirme süreci sadece büyükelçiliklere aittir.

         Vietnam vize başvurularında C1 belgesi yani davetiye zorunludur. Davetiyeniz olmaması durumunda vize başvurusunda bulunabilmeniz mümkün değildir.

         Mesleksel farklılıklar vize şartlarında bir husus değildir.

         Eğer vietnam için alacağınız vizenin uzun süreli olarak onaylanmasını istiyorsanız gidiş ve dönüş uçak bileti bilgilerinizin dökümünü teslim etmek durumundasınızdır.

         Ortalama vize başvuru değerlendirmesi 15-30 iş günü arasında değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle ziyaret tarihlerinizin ayarlamasını bu koşulları göz önünde bulundurarak planlaması büyük önem taşır.

         Umumi yani bordo pasaport sahibi vatandaşlar vize başvurusuna tabii tutulmaktadır. Diplomatik yani siyah pasaport sahibi vatandaşlarla hususi yani yeşil pasaport sahibi vatandaşları 180 günlük süre sınırlaması ile 90 günü geçmemek şartıyla Vietnam ziyaretlerinde vize almak durumunda değildirler. Vizeden muaf tutulurlar. 

4.8 / 5 ( 320 votes)