0541 963 1714 [email protected]
No:19 Teceddüt sk. Aksaray, İstanbul

Rusya Vize İstiyor Mu?


Rusya'ya  ziyarette bulunmak isteyenler arasında merak konusu olan Rusya vize istiyor mu sorusu oldukça gündemde. Dünya üzerindeki birçok ülke gibi Rusya da sınırlarına her türlü giriş-çıkış için vize şartı koymaktadır. Rusya Federasyonu Hükümeti'nin hazırladığı gerekçeye göre Rusya vize istemektedir. Rusya ziyaretinde bulunmak isteyen bordo pasaport sahibi her bireyin gitmeden önce mutlaka vize alması gerektiği söz konusudur.

Rusya Vizesi Nasıl Alınır?

Dünya üzerindeki çoğu ülkenin vatandaşına uygulanan vize prosedürü Rusya için de geçerlidir. Rusya vizesi, ülkelere göre başvuru evraklarını farklı şartlarla temellendirmektedir. Ancak Türkiye Cumhuriyeti üzerinden geçiş yapacak vatandaşlara bu evrak prosedürü daha toleranslı uygulanmaktadır. Örneğin tüm vize türleri evraklarında şirket, mal varlığı, banka hesabı gibi hareket ve bordrolor talep edilirken Türk vatandaşları içinn bu belgeler istenmemektedir. Vize alınırken Rusya'nın ilk talebi seyahat edecek vatandaşın garantörlüğünün Rusya'da yer alan seyahat acentesinin koşul konulmasıdır.

Diğer önem arz eden belge ise Rusya Turistik Voucher belgesidir. Rusya'da yer alan acente veya şirketin diğer ülke ile anlaşmalı olduğu acenteye belge gönderilmesini talep etmektedir. Bu nedenle voucher belgesinde yer alan tüm sorumluluklar kaşe yetkisi olan seyahat acentesine aittir. Bu belgeler temin edilmeden diğer belgelerin hazırlanışına geçilmemektedir. Rusya'nın her vatandaşın ziyaret etme sebebine göre farklı kategorilendirdiği vizeler yer almaktadır. Bunlar;

         Rusya Turistik Vize

         Rusya Teknik Vize

         Rusya Ticari Vize

         Rusya Çalışma Vizesi

         Rusya Özel Ziyaretçi Vizesi

         Rusya Öğrenci Vizesi

         Rusya Transit Vizesi

         Rusya Hümaniter Vizesi

şeklindedir.

Rusya Vize Ücreti Ne Kadardır?