0541 963 1714 info@ivm.com.tr
No:19 Teceddüt sk. Aksaray, İstanbul

Romanya Vize İstiyor Mu?

Romanya ziyaretinde bulunacak vatandaşlar, umuma mahsus yani bordo pasaporta sahipler ise Romanya sınırlarına giriş yapabilmek için vize başvurusunda bulunmaktadır. Ancak yeşil, gri ya da siyah pasaport sahibi vatandaş ve yetkililer vize işlemlerinden muaf tutulmaktadırlar. Bu vatandaş ve yetkililker 180 günlük süre içerisinde 90 gün sınırını ihlal etmeyen ısa süreli ziyaretler için vize başvurusunda bulunmak durumunda değildirler.

Romanya vize türleri kendi içinde 4 kategoriye ayrılmaktadır.

         A Tipi Vize, Romanya Konsolosluğu'nun temin ettiği ve Romanya üzerinden farklı ülkelere ziyarette bulunacak  vatandaşların Romanya Havaalanından kalkış yapana kadar geçireceği süreyi temsil eder.

         B Tipi Vize, Romanya'yı transit olarak geçecek vatandaşların sahip olması gereken vize türüdür. Bu vize ile Romanya sınırlarında 5 gün konaklama hakkı sunulmaktadır.

         C Tipi Vize, Romanay sınırlarına gerçekleşecek kısa süreli ziyert etmek isteyen vatandaşlara verilen konaklama sürei ile birlikte 90 gün süresi olan vize türüdür.

         D Tipi Vize, Romanya sınırlarına mesleki, eğitim, ticari ve aile ziyareti şeklinde gidecek olan vatandaşlara verilen vize türüdür.

Romanya Vizesi Nasıl Alınır?

Romanya vizesi için öncelikle randevu alınması gerekmektedir. Randevu gününde konsolosuklarda gerçekleştirilecek başvuru işlemleri için gerekli evraklar teslim edilmektedir. Sonrasında ise başvuru değerlendirme süreci başlar ve bu süreçte konsolosluklar nadir de olsa ek evrak talebinde bulunabilirler. Vize ücretinin de ödenmesiyle vatandaşlar vize başvurusunun sonuçlanmasını beklemek durumundadırlar. Aksilik olmadığı ve belgelerin eksiksiz olduğu sürece başvurular onaylanarak vatandaşların ziyaret için vize alma işlemleri gerçeklleşmiş olur.

Romanya Vize Ücreti Ne Kadardır?

Romanya vize ücreti, vatandaşların yaş grubuna ve seyahat türleri gibi şartlara göre değişikklik göstermektedir. 6 yaş üstü tüm bireylerden vize ücreti alınmaktadır. Bordo pasaport sahibi vatandaşların vize harç bedeli 60 Euro olarak belirlenmiştir. 6 yaş altı bireyler ise konsolosluk vize ücretinden muaf tutulmaktadırlar. Ancak vize işlemlerinizi seyahat acenteleri ile gerçekleştiriyosanız ekstra ücret ödeme durumunuz söz konusu olacaktır.

Romanya Vizesi Nereden Alınır?

Türkiye vatandaşları Romanya vizesi için üç farklı konsolosluğa başvuruda bulunabilirler.

         Romanya Ankara Büyükelçiliği Konsoslosluk Bölümü

         Romanya İstanbul Başkonsolosluğu

         Romanya İzmir Başkonsolosluğu

başvuruların kabul edileceği yetkili makamlardır. İkamet adreslerine en yakın olan konsolosluğa başvuruda bulunmak durumundasınız. Şahsi başvuru yapılabileceği gibi seyahat acenteleri yetkilileri tarafından vekaletname vasıtalı başvuru da yapılabilmektedir.

Romanya Vizesi Gerekli Evraklar Nelerdir?

Vize tiplerinin değişiklik göstermesiyle Romanya vizesi gerekli evraklar da kendi içerisinde prosedür gereği belirlenmiştir. Bu evraklar;

         2 adet resim

         Kimlik fotokopisi

         Banka hesap cüzdanı

         Evlilik cüzdanı ve eşinizin kimlik fotokopisi

         Kredi kartı fotokopisi ve banka hesap dökümü

         Konaklama ve yolculuk rezervasyon bilgileri

         Seyahat sağlık sigortası

 

Turistik Vize

         7 ay geçerliliği olan pasaport

         Vize talep dilekçesi

         SGK işe giriş bellgesi

         Son maaşa ait bordro

 

Ziyaret Vizesi

         9 ay geçerliliğe  sahip pasaport

         Romanya'dan gelecek olan noter onaylı davetiye

         Davet eden kişinin kira kontratı ya da ev tapusu

         Davet eden kişinin kimlik fotokopisi

         Vize talep dilekçesi

         SGK işe giriş belgesi ve son maaşa ait bordro


Ticari Vize

         1 yıl süreyle geçerli pasaport

         Romanya'daki şirketten gelecek olan davetiye

         Roomanya'daki şirketin detaylı bilgi dökümü

         Viza talep dilekçesi

         İmza seküleri

         Vergi levhası

         Ticari sicil gazetesi

         Son maaşa ait bordro

         SGK işe giriş belgesi

şeklinde belirlenmiştir. Vize başvurularının değerlendirme süresi ortalama 3-7 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Ziyaret  tarihlerinizde bu süreyi de baz alarak hesaplama yapmanız ziyaretleriniz için en garanti yol olacaktır.

 

4.8 / 5 ( 239 votes)