0541 963 1714 [email protected]
No:19 Teceddüt sk. Aksaray, İstanbul

Pakistan Vize İstiyor Mu?

Pakistan Vize İstiyor Mu?

Pakistan, Türk vatandaşlara da diğer ülkelere sunduğu vize talebini uygulamaktadır. Çeşitli seyahat amaçlarına göre şekillendirdikleri vize türleri ve belgeleri yer almaktadır. Özellikle bordo pasaport sahibi olan vatandaşların geçerli sürede vize başvurularını yapmaları gerekmektedir. Diplomatik gibi diğer pasaport türlerine sahip kişiler de 1 yıl içerisinde 90 güne kadar Pakistan sınırlarına ziyaret gerçekleştirebilirler ve vizeden muah tutulurlar. Türkiye, bu muafiyette yararlanan ülkeler arasında yer almaktadır. 

Pakistan vize türleri;

 • Turistik Vize

 • Ticari Vize

 • Ziyaret Vizesi 

şeklindedir. Diğer vizelerden ayrı olarak acil vize uygulaması kullanmamaktadırlar. Bu nedenle vize başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlar, taleplerini 1 ay önceden gerçekleştirirlerse daha güvenli ve olumlu sonuç alacaktırlar. Pakistan vizesini diğer vizelerden ayıran bir diğer özellik de bulundukları bölgenin şartlarından dolayı aşı kartı uygulamasına vatandaşları tabii tutmalarıdır. Sınır polisleri bölgeye gelen vatandaşlara aşı kartı kontrolü sağlamaktadır. Ayrıca ülkeye giriş  yapıldığı andan itibaren ilk iş Türkite İslamabad Büyükelçiliği'ne bildirimde bulunmaktır. Bu şekilde Pakistan sınırlarında meydana gelebilecek her türlü problem ya da aksiliğin giderilmesi daha kolay hale gelmektedir. 

Pakistan Vizesi Nasıl Alınır?

Pakistan vizesi almak için öncelikle Pakistan Büyükelçiliği ve konsolosluk merkezlerine başvuru yapılarak dış bağlantı sağlanmalıdır. Randevu ve dosya sistem girişleri gibi tüm işlemler konsolosluk aracılığıyla değerlendirilmektedir. Vize ücreti gibi teknik işlemler de evrak listesinde yer almaktadır. Maksimum 90 gün süreli şekilde Pakistan vizesi temin edilmektedir. Bu süre aşıldığı takdirde yasal işlemler ve para cezası sistemi devreye girmektedir. Ayrıca turist vizesi ile Pakistan sınırlarına giriş sağladıktan sonra oturma veya çalışma izni talebinde bulunursanız hukuksal bazı yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle ziyaret sebebinizi başvuru esnasında doğru bir şekilde belirtmeniz beklenmektedir. Ticari bir ziyaret için vize alımında ise şirketlerden davetiye alınma zorunluluğu yer almaktadır. Pakistan Ticaret Odası tarafından onay verildiği takdirde davetiyeniz kabul edilecektir. 

Pakistan Vize Ücreti Ne Kadardır?

Her yıl değişmekle birlikte Pakistan vize ücreti Büyükelçilik himayesinde listelenerek halka açılır. Elbette her vizede olduğu gibi ziyaret süreniz gibi etkenler ücretlere yansımaktadır. Kişiye özel hesaplanan vize ücretleri genellikle ortalama turistik ziyaret vizelerinde 70 Dolar, ticari ziyaret vizelerinde ise 105 dolar şeklindedir. İdari harcama dökümü olarak geçen bu ücrete başvuru merkezi, seyahat sigortası gibi spesifik işlemler dahil değildir. Ayrıca başvurunun iptali ya da reddi gibi durumlarda ücret iade edilmemektedir. Ödeme yapıldığında dosyanınızın değerlendirilme süresi 5-15 iş günü arasındadır. 

Pakistan Vizesi Nereden Alınır?

Türkiye vatandaşları, Pakistan vizesi almak için Ankara Büyükelçiliği ya da İstanbul Başkonsolosluğu'na başvuruda bulunmalıdırlar. Başvuru esnasında amaca yönelik vize alma hususuna dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde oluşan sorunlar tamamen bireyin kendi sorumluluğundadır. Acente, seyahat şirketleri ya da konsolosluklar meshuliyet kabul etmemekle birlikte para iadesi de yapmamaktadır. Bu nedenle öncelikli husus doğru bir vize başvurusunda bulunmaktadır. Başvurudan sonra ise gerekli evraklar teslim edilerek değerlendirme süreci başlatılır. Başvuru sonucunda onay alan vatandaşlar sorunsuz şekilde ziyaretlerini gerçekleştirebilirler. 

Pakistan Vizesi Gerekli Evraklar Nelerdir?

Pakistan konsolosluğu vize için gerekli evrak listesini kişisel ve mesleki olarak iki kategoride yayınlamaktadır.

Kişisel Evraklar;

 • Vize başvuru formu

 • Pasaport

 • 3.5x4.5 boyutunda renkli fotoğraf

 • Kimlik fotokopisi (yeni sistemde geçerli olan kimlik kartı fotokopisi olmalıdır)

 • Davetiye 

 • Seyahat rezervasyonları dökümü

 • Sağlık sigortası dökümü şeklindedir. 

Mesleki Evraklar ise;

 • Banka hesap özeti dökümü

 • Dilekçe

 • Şirket evrakları (şirket faaliyet belgesi, vergi levhası, imza seküleri)

 • Maaş bordrosu 

şeklinde belirlenmiştir.


4.8 / 5 ( 320 votes)