0541 963 1714 [email protected]
No:19 Teceddüt sk. Aksaray, İstanbul

İsrail Vize İstiyor Mu?

Orta Doğu ülkelerinden biri olan İsrail, çoğu vatandaş için vize istiyor mu sorusuna sebep olmaktadır. Vatandaşlar eğer bordo pasaporta sahip ise vizey almak durumundadırlar. Yeşil, siyah ya da gri pasaporta sahip kişiler ise maksimum 90 günlük ziyaret şartıyla vizeden muaf tutulmaktadırlar. İsrail alınacak vize türlerini kendi içerisinde sınıflandırarak farklı belgelerle şartlandırmıştır. Bu vizeler;

         İsrail Göç Vizesi

         İsrail Öğrenci Vizesi

         İsrail Konaklama Vizesi

         İsrail Din Adamı Vizesi

         İsraill Çalışma Vizesi

         İsrail Aile Birleşimi Vizesi

         İsrail Ziyaretçi Vizesi

şeklinde sınıflandırılmıştır. Ayrıca vize işlemlerinde vize kabulünden önce

         Afganistan

         Bahreyn

         Irak

         İran

         Güney Sudan

         Cezayir

         Birleşik Arap Emirlikleri

         Endonezya

         Fas

         Eritre

         Malezya

         Katar

         Libya

         Kuveyt

         Pakistan

         Mısır

         Malezya

         Sudan

         Somali

         Umman

         Suriye

         Ürdün

         Suudi Arabistan

         Yemen

         Moritanya

gibi ülkelerin Kudüs'ten onay almaları gerekmektedir. Bu onay alınmadan vize değerlendirme süreci başlatılmamaktadır. Diğer ülkeler için bu onay şartı geçerli değildir. Vatandaşların vize başvurularında bulunurken ziyaret amaçlarının dahil olduğu vize türünü belirtmeleri istenmetedir.

İsrail Vizesi Nasıl Alınır?

İsrail ziyaretinde bulunacak ülke dışı vatandaşların vize başvurularını ve akabinde işlemlerini İsrail Konsolosluğu ve bu çatı altında yetkilendirilmiş vize başvuru merkezlerinde gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Başvuru şartları ve gereken evrakların toparlanması ile birlikte ortalama 7-15 iş günü içerisinde vize değerlendirmesi tamamlanmaktadır. Bu nedenle vatandaşların minimum ziyaret tarihinden 1 ay önce başvuruda bulunmaları, oluşabilecek aksaklıkları önleyecektir. Vize başvurusunda bulunmadan önce mutlaka konsolosluklarla görüşülerek bilgi alınma ve bu bilgiler dahilinde hazırlıklara başlanmalıdır.

İsrail Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

İsrail, vize ücreti yansımasını eğitim görecek öğrencilere zorunlu kılmaktadır. İsrail sınırlarında eğitim görecek öğrenciler haricinde Türk vatandaşlarından ücret talebi yapılmamaktadır. Son güncellemeler ile birlikte İsrail öğrencisi olmak isteyen vatandaşların 50 USD vize harcı ödemeleri gerekmektedir.

İsrail Vizesi Nereden Alınır?

İsrail Konsolosluğu veya yetkilendirilen vize merkezlerinden temin edilmekle birlikte İsrail, vize işlemleri için bazı şartları zorunlu kılmaktadır. Türk vatandaşlarının ziyaret öncesi ilk olarak İsrail Başkonsolosluğu'na online vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Ayrıca vize işlemleri esnasında konsolosluğun talep ettiği pasaportta da en az 2 adet boş sayfa bulunma şartı mevcuttur.

Pasaportun teslimi sırasında ibraz edilen tarihden itibaren minimum 6 ay geçerliliğe sahip olması gerekmektedir. Direkt olarak birebir  başvuru zorunluluğu koymamakla birlikte konsoloslukların yetki verdiği kurum ve kuruluşlar da ziyarette bulunacak kişi adına başvuruda bulunabilmektedirler. Bunun yanında vize işlemleri esnasında en ufak bir aksilik çıkaran belge kesinlikle kabul edilmemektedir.

İsrail Vizesi Gerekli Evraklar Nelerdir?

İsrail Konsolosluğu veya tarafınca yetkilendirilen merkezler vasıtasıyla yönetilen vize işlemleri için gerekli evraklar;

         İsrail Vize Başvuru Formu

         En az 1 yıl geçerliliğe sahip pasaport

         Vize talep dilekçesi

         Mevcutsa eski pasaportlar

         5x5 ölçülerinde 2 adet biometrik fotoğraf

         Seyahat dökümleri

         Konaklanacak yerin rezervasyon belgesi

         6 aylık hesap dökümü

         Mali durum beyan eden tapu,araç vb. ruhsatı

         Seyahat sağlık sigortası

         Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

         Aile, arkadaş ve ticari vize talep eden kişiler için davetiye

         Şirket ve holding sahipleri için verg levhası, faaliyet belgesi, imza seküleri belgeleri

         18 yaş altı grup için noter onaylı muvafakatname

         İsrail öğrencisi olmak için vize talep edenlerin yerleşecekleri eğitim kurumuna kabul belgeleri, eğitim harcamalarının dökümü ve mali durum evrakları

         Çalışma vizesi talebinde bulunan vatandaşlar için apostil kaşeli olmak suretiyle sabıka kaydı ve doğum belgesi

şeklindedir. Bu belgelerin tümünün eksiksiz ve doğru şekilde hazırlanması gerekmektedir. Aksi halde vize başvurusu onaylanmayacaktır. 

4.8 / 5 ( 302 votes)