0541 963 1714 info@ivm.com.tr
No:19 Teceddüt sk. Aksaray, İstanbul

Etiyopya Vize İstiyor Mu?

Yurt dışı seyahatlerinin en önemli koşulu olan vizeler ülkelere göre değişiklik gösterebilmektedir. Peki Etiyopya vize istiyor mu? Etiyopya vizesi için hangi evraklar gerekli?

Etiyopya, diğer ülkelere göre farklı bir müracaat sistemi ile çalışmaktadır. Bordo ve yeşil pasaport sahibi vatandaşların ziyaret öncesi vize almaları zorunludur. Siyah (diplomatik) pasaporta sahip olan kişiler için ise 90 gün süre ile vize uygulaması muaf tutulmaktadır. Ancak 90 günlük süreyi aşkın sürede vizeden muafiyetleri kalmamaktadır. Her ne kadar ülkelerin birbirleri arasında sınır kapısında vize alma imkanları sağlanıyor olsa da Etiyopya, Türk vatandaşları için bu imkanı sunmamaktadır. Bu nedenle kapıda vize almak gibi bir durum söz konusu değildir.

Etiyopya Vizesi Nasıl Alınır?

Etiyopya vize başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlar için e-vize olarak başvuru yapmak mümkündür. Ancak en geçerli ve hızlı sonuç veren vize başvurusu şahsi konsolosluk başvurusudur. Peki Etiyopya vizesi nereden alınır?

Etiyopya devleti için Türkiye üzerinde iki yetkili merkez bulunmaktadır. İstanbul ya da farklı illerde yer alan Etiyopya fahri konsoloslukları vize başvurularını kabul etmemektedir. Türkiye'nin hangi ilinde ikamet edilirse edilsin sadece Ankara Etiyopya Büyükelçiliği vize başvurularını kabul ederek işleme almaktadır. Etiyopya vize türleri 3 bölümde değerlendirilmektedir. Bunlar;

          Etiyopya Turistik Vize

          Etiyopya Ticari Vize

          Etiyopya Özel Amaçlı Vize

şeklindedir.

Etiyopya Vize Ücreti Ne Kadardır?

Etiyopya vize ücreti alınacak vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Etiyopya'dan elektronik vize başvurusu yaptığınızda sadece tek girişli ikamet hakkı verilmektedir. Bu nedenle vize başvurusunda bulunmadan önce doğru karar vermeniz gerekir.

          Etiyopya Tek Girişli 30 gün süreli turistik vize 75$

          Etiyopya tek girişli 90 gün süreli vize ücreti 100$

          Etiyopya tek giirişli 30 gün süreli ticari vize ücreti 150$

          Etiyopya 90 günlük multi giriş vize ücreti 180$

Etiyopya Vizesi Gerekli Evraklar Nelerdir?

Etiyopya vizesi gerekli evraklar mutlaka doğru ve eksiksiz şekilde hazırlanmalıdır. Aksi halde vize işlem süreci uzayabilir ve hatta reddedilebilir. Gerekli evraklar ise şu şekildedir;

          Pasaport (en az 6 ay geçerliliği olan)

          Fotoğraf (son 6 ayda çekinilmiş olan biometrik boyutlu)

          Vize başvuru formu

          Konaklama ve ulaşım rezervasyon bilgileri dökümü

          Banka hesap bilgileri dökümü

          Difteri, Tifo, Hepatit A, Hepatit B, Tetanos, Kolera aşılarının yapılması ve yapıldığına dair belge dökümü.

          Uluslararası geçerliliğe sahip seyahat sağlık sigortası ve evrak dökümü

 

4.8 / 5 ( 387 votes)