0541 963 1714 info@ivm.com.tr
No:19 Teceddüt sk. Aksaray, İstanbul

Bulgaristan Vize İstiyor Mu?

Bulgaristan diğer ülkeler gibi vize uygulamasını zorunlu kılan ülkeler arasındadır. Bordo pasaport sahibi vatandaşlar Bulgaristan vizesine tabii tutulurken siyah, yeşil ve gri pasaport sahibi vatandaşlar kısa süreliğine ülke sınırlarına giriş ve çıkış yaparken vizeden muaf tuturlar. Bugaristan vize türleri kendi içinde

         Turistik vize

         Aİle ziyaret vizesi

         Transit vize

gibi kategoriler barındırmaktadır. Uzun süreli vize başvuruları D tipi vize kapsamında yer alır ve 90 günden uzun konaklama hakkını vatandaşlara verir. Uygulanan prosedürler yerine getirilmediği takdirde vize başvuruları değerlendirmeye alınmadan red onayı alır. Ayrıca başvuru esnasında ek bazı evraklar da istenebilmektedir. Bu nedenle vatandaşlar başvuru sürecini sürekli kontrol etmelidir.

Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır?

Bulgaristan ziyareti düşünen vatandaşların aklındaki en önemli sorulardan biri de Bulgaristan vizesi nasıl alınır? sorusudur. Bulgaristan vize başvuru yapılacak yerler Ankara, İstanbul, Edirne ve Bursa illerinde yer alan Bulgaristan Konsosloslukları'dır. Ayrıca Bulgaristan kısa süreli olan C tipi ve uzun süreli olan D tipi vizeleri de vatandaşlara sağlamaktadır. Turistik, ticari ya da özel amaçlı vize başvuruları C tipi vizeye dahildir. Bulgaristan konsolosluklarına yapılan başvurular değerlendirmeye alınır ve ortalama 5-7 iş gününde sonuçlanmaktadır. Bu nedenle ziyaret tarihlerinizden ne kadar önce vize başvurusunda bulunursanız, o kadar avantajlı olacaksınızdır.

Bulgaristan Vize Ücreti Ne Kadardır?

Bulgaristan vize ücreti kendi içinde ikiye ayrılmaktadır. İlk vize ücreti konsolosluklara iletilen ücrettir. Diğer ücret ise vize başvuru merkezine temin edilen ücrettir. C tipi Bulgaristan vize ücreti son güncellemelerle birlikte 60 Euro olarak belirlenmiştir. Bu ücreti her konsolosluğun ortak çalıştığı banka hesaplarına yatırmanız istenmektedir. 12 yaş sınırına kadar olan çocuklardan vize ücreti alınmamaktadır. D tipi vize talebinde bulunuyorsanız 100 Euro vize ücreti istenmektedir.

Bulgaristan Vizesi Nereden Alınır?

Öncelikle şehrinize uygun Bulgaristan Başkonsolosluğu'ndan ya da Büyükelçiliği'nden randevu almanız gerekmektedir. Ancak Ankara Büyükelçiliği sadece şahsi başvuru kabul etmekte, şahsi yapılmayan başvuruları geri çevirmektedir. Gerekli evrakların teslim edilmesi ile birlikte seyahat amacınıza göre vize değerlendirmeniz başlatılır. Ankara dışındaki diğer elçiliklerden tüm vize başvuru tiplerini şahsi ya da yetkili seyahat acenteleri danışmanlıklarından yapabilirsiniz. İki başvuru türünde de gerekli prsoedürlerin yerine getirilmesi önem taşır. Aksi halde eksik ya da hatalı faaliyetler nedeniyle başvurular değerlendirmeye alınmaz. Yapılan değerlendirmeler sonucunda gerekli işlemler tamamlanmış olur ve vize talebiniz olumlu sonuç alır.

Bulgaristan Vizesi Gerekli Evraklar Nelerdir?

Her ülkenin belirlediği prosedürlerin çoğu Bulgaristan vizesi gerekli evraklar için de geçerlidir. Bu evraklar;

         Pasaport( en az 6  ay geçerliliği bulunan ve minimum 2 sayfası boş olan)

         Biometrik fotoğraf( 35x45 mm ölçülerinde olmalı, beyaz arka fonlu ve yüz hatlarınızın tamamının net bir şekilde göründüğü bir çekim kalitesine sahip olmalıdır. Vesikalık fotoğraflar kabul edilmemektedir.)

         Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği( sadece kendinizin değil aile bireylerinin de bilgilerinin olduğu nüfus kayıt örneği kabul edilmektedir)

         Banka hesap bilgileri ve dökümü( kısa süreli ziyaretler için verilecek vizelerde en az 5.000 TL bakiyeli hesap cüzdanı talep edilmektedir.)

         Bulgaristan vizesi başvuru formu( seyahat amacınıza uygun şekilde eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmalıdır. Vizeniz seyahat amacınıza göre farklı kategorilerde hazırlanmaktadır.)

         Seyahat sağlık sigortası

         Konaklama ve yolculuk rezervasyon bilgileri

şeklinde belirlenmiştir. Ayrıca seyahat amacına göre

         Davetiye

         Mesleki evraklar da talep edilebilmektedir. Sorunsuz bir vize başvuru süreci geçirmek için evraklarınızı bir süre öncesinden tamamlamanız daha iyi olacaktır. 

4.8 / 5 ( 313 votes)